Daniela Baghină a încălcat regimul juridic al infracţiunii asimilate infracţiunilor de corupţie, deoarece, în exercitarea atribuţiilor de serviciu, a avut acces direct la informaţii ce nu sunt destinate publicităţii referitoare la bugetul instituţiilor publice, programele de investiţii anuale ce urmează a fi executate, investiţiile cuprinse în programele anuale ce urmează a fi efectuate, informaţii pe care le-a folosit pentru obţinerea unor sume de bani pentru SC Bidanisim Consulting SRL (firmă unde mama acesteia este asociat unic şi administrator) şi SC Dumexim SRL, consideră ANI.
Astfel, Daniela Baghină a facilitat pentru SC Bidanisim Consulting SRL încheierea şi atribuirea a patru contracte de consultanţă şi cinci achiziţii directe, în valoare de 26.730 lei (aproximativ 6.683 euro).
De asemenea, Daniela Baghină a facilitat pentru SC Dumexim SRL încheierea şi atribuirea a şapte contracte de lucrări (inclusiv acorduri-cadru), în valoare de 3.135.423 lei (aproximativ 752.236 euro).
ANI mai susţine că Daniela Baghină a încălcat regimul juridic al conflictului de interese în materie penală, întrucât din poziţia de expert (inginer constructor), cooptată de către diferite primării din judeţul Bihor în cadrul procedurilor de achiziţie publică finanţate din bugetul local al acestora, a facilitat încheierea mai multor contracte, atât în interes personal (un contract prin atribuire directă în valoare de 3.696 lei cu Primăria comunei Tarcea şi o achiziţie directă de servicii de consultanţă în valoare de 1.190 lei cu Primăria comunei Ineu), cât şi în interesul societăţilor Bidanisim Consulting SRL (patru contracte de consultanţă şi cinci achiziţii directe în valoare de 26.730 lei) şi SC Dumexim SRL (şapte contracte de lucrări inclusiv acorduri-cadru în valoare de 3.135.423 lei).