În urma deciziei CNA, Dolce Sport 1 și Dolce Sport 5 vor fi canalele principale cu cel mai mult conținut propriu, în timp ce restul posturilor vor avea drepturi sportive în direct, dar și multe reluări.
Potrivit paginademedia.ro, Telekom, compania care operează posturile Dolce, a informat forul audiovizual că renunță la canale secundare Dolce Sport 3 și Dolce Sport 4. Cele două posturi aveau o structură a grilei „dependentă” de cea a posturilor Dolce Sport 1, respectiv, Dolce Sport 2.
„Avem o paletă foarte largă de sporturi și nu vrem să dăm numai iubitorilor de fotbal ocazia să se uite la televizor, ci și celor de tenis, handbal și rugby. Tocmai ce am semnat un parteneriat cu Federația Română de Rugby și vom transmite toate meciurile de rugby din România.
Știți că live-ul primează. A le înregistra și difuza ulterior nu sunt întotdeauna cele mai bune decizii.
Vrem să ne concentrăm pe canalele 1 și 5 pentru că mijloacele noastre de producție sunt acestea care sunt astăzi și sunt destul de limitate. Pentru celelalte ne propunem să fie niște canale de transmisiuni directe și înregistrări. Probabil că la un moment dat, dacă ne reorganizăm și ne repoziționăm putem să avem și mici conserve de știri, dar vă vom anunța la momentul potrivit„, a spus directorul Dolce Sport, Vlad Enăchescu.
GRILE.
Dolce Sport 1 – are 64% conținut propriu, iar 36% producții ale altor producători.
Dolce Sport 2 – renunță la conținutul propriu. Va avea îns chimb competiții sportive și emisiuni de teleshopping – 2 ore pe zi de luni până vineri, 1 oră pe zi sâmbătă și 3 ore pe zi duminica.
Dolce Sport 3 – 21 de ore pe zi de competiții sportive și 3 ore de teleshopping. Dintre care reluările vor fi astfel:
Luni, marți și vineri – câte 16 ore de reluări, iar restul până la 21, transmisiuni în direct.
Miercuri și joi – câte 14 ore de reluări.
Sâmbătă – 12 ore de reluări.
Duminică – 11 ore de reluări.
Dolce Sport 4 – 21 de ore pe zi de competiții sportive și 3 ore de teleshopping. Din cele 21 de ore, reluările vor fi astfel:
Dolce Sport 5 – va avea 27,38 producție proprie și 72,62% producții ale altor producători. Programul constă în competiții sportive, emisiuni realizate în studio și emisiuni de teleshopping.
Dolce Sport 6