ASF raportează venituri de 157,3 milioane lei în 2015, cu 5,2% mai mici decât în anul precedent

Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) a realizat anul trecut venituri în valoare de 157,3 milioane lei, mai mici cu 5,2% ca urmare a diminuării mai multor tipuri de contribuții ale entităților supravegheate (comisioane, tarife și taxe pentru piața de capital, cota pentru RCA, cota din contribuțiile fondurilor de pensii private) și a închis anul cu un excedent de 36,5 milioane lei, potrivit Raportului anual pe 2015 al instituției.
Romania TV
27 iun. 2016, 17:49
ASF raportează venituri de 157,3 milioane lei în 2015, cu 5,2% mai mici decât în anul precedent

Sectorul Asigurări – Reasigurări a generat, în 2015, un volum al încasărilor care a depășit ușor 63 milioane de lei, în creștere cu 22% față de prevederile anuale (51,66 milioane de lei). Creșterea a fost generată și de încasarea unor debite restante de la Societatea de Asigurare — Reasigurare Astra SA (4,05 milioane de lei — reprezentând taxa funcționare și cota RCA pentru perioada aprilie-noiembrie 2014). Sursa principala a încasărilor în cadrul acestui sector, în perioada de analiză, o reprezintă contribuțiile plătite de către societățile de asigurare și brokerii de asigurări, respectiv taxa de funcționare 0,3% și cota de 1% din primele RCA, în cuantum total de 62,21 milioane de lei. Aceste contribuții reprezintă 98,74% din totalul veniturilor realizate de sectorul Asigurări — Reasigurări. Față de realizările anului 2014, veniturile realizate de Sectorul Asigurări – Reasigurări au crescut cu 26,7%, iar față de anul 2013 cu 25,1%.

Potrivit raportului anual, Sectorul Instrumente și Investiții Financiare a generat un volum al încasărilor de 50,80 milioane de lei, în scădere față de prevederile anuale cu 14,5%. Sursa principală a încasărilor curente/ lunare în cadrul acestui sector o reprezintă cota de 0,0078% din activul net, plătită de către organismele de plasament colectiv: Fondul Proprietatea, SIF-urile, fondurile de investiții, în cuantum de 36,78 milioane de lei, reprezentând 72,4% din totalul veniturilor realizate de Sectorul Instrumente și Investiții Financiare.

Sectorul Pensii Private a generat un volum al încasărilor de 40,07 milioane de lei, în creștere față de prevederile anuale cu 13,3%. Sursa principala a încasărilor este reprezentată de contribuțiile plătite de entitățile din sistemul de pensii administrate privat — administratorii de fonduri (pilonul II), în cuantum de 35,81 milioane de lei, reprezentând 89,36% din totalul veniturilor realizate de Sectorul Pensii Private. Față de realizările anului 2014, veniturile realizate de Sectorul Pensii Private au crescut cu 17,4%, iar față de anul 2013 au crescut cu 55,1%.

Conform raportului anual, cheltuielile totale realizate în anul 2015 s-au cifrat la 120,77 milioane de lei (27,17 milioane de euro). Comparativ cu cheltuielile efectuate în anul anterior, în anul 2015 suma cheltuielilor este cu 18,2% mai mică. În raport cu cheltuielile aferente activității de bază, cheltuielile totale s-au diminuat cu suma de 1,06 milioane de lei, sumă plătită de ASF în anul 2014 în baza unui proces și recuperată în anul 2015.

Cheltuielile de personal au fost în cuantum total de 97,32 milioane de lei, din care cheltuieli cu salariile în bani și în natură în valoare de 78,96 milioane de lei, la care se adaugă 1,86 milioane de lei reprezentând sume aferente pachetelor compensatorii.

DailyBusiness
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
Spynews
Alina Eremia a ajuns să se îmbolnăvească din cauza standardelor. Ce spune artista despre schimbările prin care a trecut
Bzi.ro
Cine este câştigătorul Survivor România 2025: Când se difuzează marea finală
Fanatik.ro
Harta oficială a drumurilor pe care se montează 400 de radare fixe. E bine de știut înainte să pleci la drum
Capital.ro
Se pune impozit după deces și înmormântare. Românii au datorie la ANAF, plus taxă notarială
Playtech.ro
Se construiește un Drum Expres pentru București. Șoseaua va avea 4 benzi de circulație, când trebuie să fie gata
DailyBusiness
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, dă asigurări că nu vom petrece Paștele pe întuneric. ”NU există risc de black-out în România, în condițiile actuale!”
Adevarul
Țara-fantomă care a existat doar 5 zile, unde românii sunt priviți cu suspiciune. „Rusia e sora noastră”
wowbiz.ro
A murit în Vinerea Mare! Celebru artist român s-a stins fulgerător
Spynews
Noua teorie a lui Alex Bodi despre femeile independente. Cum îi pune afaceristul la punct pe bărbații care au uitat să fie stâlpul familiei
Spynews
Când va avea loc priveghiul lui Rareș Ion, tânărul mort la doar 20 de ani. Familia lui urmează să își ia rămas bun de la el
Evz.ro
Criminalul invizibil, moștenirea lăsată umanității. Cum ne afectează deciziile din anii '80
Ego.ro
Ce a pățit Armin. Nicoară, imediat după ce a devenit tată! Probleme cu botezul și... EXCLUSIV
Prosport.ro
Despărțirea anului între milionari! Prietena Soranei Cîrstea a rupt mariajul de 9 ani cu fostul celebru fotbalist
kanald.ro
Un tânăr a ars de viu și alți doi se zbat între viață și moarte, după ce mașina în care se aflau s-a izbit puternic de un TIR, în Caraș-Severin
Cancan.ro
CAUZA morții Julietei Szönyi. Sora actriței din 'Toate pânzele sus' face dezvăluiri tulburătoare
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Anunț dureros despre Elena Udrea chiar în Vinerea Patimilor. Vestea cruntă confirmată de avocatul ei
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată iubita afaceristului care a plătit 400.000.000 de dolari pe 1.000 de apartamente
stirilekanald.ro
Dragoș Cristescu a murit în Vinerea Mare! Celebru artist român s-a stins fulgerător
Inca o moarte suspecta in randul angajatilor de la cel mai mare spital din Iasi: „Sunt ca negrii pe plantatie”
MediaFlux
Ce este interzis în Sâmbătă Mare. Ziua tăcerii și a vegherii
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Am întrebat ChatGPT ce rețetă de cozonac îmi recomandă de Paște. Iată „secretul” cozonacului perfect, potrivit algoritmilor AI