Portugalia este CAMPIOANA EUROPEI. 1-0 în finala cu FRANŢA, gol EDER în prelungiri

FRANTA PORTUGALIA 0-1. Portugalia este noua campioană a Europei, după ce a câştigat în premieră finala Euro 2016, 1-0 cu Franţa. Eder a marcat golul victoriei în min. 109.
Filip Stan
10 iul. 2016, 21:46

FRANTA PORTUGALIA 0-1. Naţionala Portugaliei a câştigat, duminică seară, scor 1-0, după prelungiri, în meciul jucat cu prima reprezentativă a Franţei, disputată pe Stade de France din Paris, iar selecţionata antrenată de Fernando Santos a obţinut primul titlu european din istorie.

Portugalia a început cum nu se putea mai prost meciul, după 8 minute Cristiano Ronaldo s-a accidentat, a revenit pe teren, dar până în minutul 23 când a fost înlocuit cu Quaresma a jucat mai mult într-un picior. Partea a doua a fost mai alertă. După o oră de joc, Griezmann e văzut bine liber în careu, dar lovitura sa cu capul trece puțin peste poartă. Cu un sfert de oră înainte de final, Giroud a șutat din interiorul careului, dar Rui Patricio a avut o intervenție de clasă. În minutul 80, Portugalia a avut o dublă ocazie de gol. Nani a trimis o centrare șutată, Lloris a scos de sub bară, mingea a ajuns la Quaresma, dar foarfeca sa a fost reținută de portarul Franței.

FRANTA PORTUGALIA 0-1. Golul Portugaliei a venit în prelungirile meciului. În minutul 109, Eder a scăpat de un adversar și a șutat nederanjat de nimeni de la 20 de metri, mingea s-a oprit în plasa porții și lusitanii și-au trecut în cont prima cupă continentală.

FRANTA – PORTUGALIA 0-1 (0-0, 0-0)

Eder 109

FRANTA: Lloris – Sagna, Umtiti, Koscielny, Evra – Matuiti, Pogba, Sissoko (Martial 109) – Payet (Coman 58), Giroud (Gignac 78), Griezmann.

PORTUGALIA: Rui Patricio – Cedric, Pepe, Fonte, Raphael Guerreiro – William Carvalho – Renato Sanches (Eder 79), Joao Madrio, Adrien Silva (Joao Moutinho 66) – Ronaldo (Quaresma 25), Nani.

Franţa: Lloris – Sagna, Umtiti, Koscielny, Evra – Matuiti, Pogba, Sissoko (Martial 109) – Payet (Coman 58), Giroud (Gignac 78), Griezmann

FRANTA – PORTUGALIA 0-1 LIVE TEXT

End Time FINAL DE MECI. FRANTA – PORTUGALIA 0-1!

115′Yellow card cartonaş galben pentru Pogba

109′ – Goal GOL PORTUGALIA ! A marcat EDER ! FRANTA – PORTUGALIA 0-1 ! VIDEO AICI

108′ – Guerreiro şutează în bară dintr-o lovitură liberă

107′Yellow card cartonaş galben pentru Koscielny

Start Time A început repriza a doua de prelungiri

End Time FINAL prima repriză de prelungiri

104′ – Lloris scoate incredibil lovitura de cap a lui Edér

99′Yellow card cartonaş galben pentru William Carvalho

97′Yellow card cartonaş galben pentru Matuidi

95′Yellow card cartonaş galben pentru Raphael Guerreiro

Start Time A început prima repriză de prelungiri.

End Time FINAL 90 de minute. FRANTA – PORTUGALIA 0-0. Urmează două reprize de prelungiri, a câte 15 minute.

90′ – bară Gignac!

80′ – Lloris scoate şutul înşelător al lui Nani

79′Substitution schimbare Portugalia. Iese Renato Sanches, intră Edér

78′ Substitution schimbare Franta. Iese Giroud, intră Gignac

75′ – Rui Patrício scoate miraculos şutul lui Giroud

67′Substitution schimbare Portugalia. Iese Adrien Silva, intră João Moutinho

66′ – cea mai mare ocazie a meciului: Griezmann reia cu capul, singur, de 6 metri, peste poartă, o centrare excelentă a lui Coman

62′Yellow card cartonaş galben pentru João Mário

58′ Substitution schimbare Franta. Iese Payet, intră Coman

Start Time A început repriza a doua.

End Time PAUZĂ. FRANTA – PORTUGALIA 0-0

38′ – Raphael Guerreiro trage, dar nu obţine mai mult de un corner

35′Yellow card cartonaş galben pentru Cédric

34′ – Rui Patrício intervine excelent la şutul lui Sissoko

25′ – Substitution schimbare Portugalia. Iese Cristiano Ronaldo, accidentat, pe targă, intră Quaresma

20′ – emoţii pentru Portugalia. Cristiano Ronaldo a ieşit deja de două ori pentru îngrijiri medicale după o contră genunchi în genunchi cu Payet, de acum câteva minute

10′ – dublă ocazie pentru Franta, prin Griezmann şi Giroud. Intervenţii excelente ale lui Rui Patrício

7′ – Griezmann are şi el o bună ocazie

4′ – Nani scapă singur, trage de la 18 metri, peste poartă

1′ – Portugalia a avut lovitura de start în finala cu Franta

Start Time A început FRANTA – PORTUGALIA, finala EURO 2016

FRANTA PORTUGALIA LIVE VIDEO ONLINE PRO TV DOLCE SPORT. Echipele de start la meciul FRANTA – PORTUGALIA

FRANTA: Lloris – Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra – Sissoko, Pogba, Matuidi, Payet – Griezmann, Giroud.

PORTUGALIA: Rui Patrício – Cédric, Pepe, Fonte, Raphael Guerreiro – William Carvalho – Renato Sanches, Adrien Silva, João Mário – Nani, Cristiano Ronaldo.

FRANTA PORTUGALIA LIVE VIDEO ONLINE PRO TV DOLCE SPORT. Trofeul EURO 2016 a ajuns pe Stade de France. În câteva ore, după finala FRANTA – PORTUGALIA, vom afla dacă va fi ridicat de Hugo Lloris sau de Cristiano Ronaldo.

FRANTA PORTUGALIA LIVE VIDEO ONLINE PRO TV DOLCE SPORT. Hotelul în care este cazată reprezentativa Franței a fost evacuat, cu trei ore înaintea finalei, după ce polițiștii au găsit un pachet suspect în jurul clădirii. Pirotehniștii au recurs la o explozie controlată a pachetului suspect!

FRANTA PORTUGALIA LIVE VIDEO ONLINE PRO TV DOLCE SPORT. Meciul FRANTA PORTUGALIA, care este LIVE VIDEO ONLINE la PRO TV şi DOLCE SPORT, a fost arbitrat de englezul Mark Clattenburg, ajutat de asistenţii Simon Beck şi Jake Collin şi de adiţionalii Anthony Taylor şi Andre Marriner. Rezervă a fost Viktor Kassai din Ungaria, iar rezervă a asistenţilor, Gyorgy Ring.

Spynews
Prima persoană AUDIATĂ în cazul morții lui Andrei Versace. E un personaj temut în lumea INTERLOPILOR
Bzi.ro
Loredana Groza a făcut furori, în costum de baie! La 54 de ani, vedeta arată senzațional! – FOTO
Fanatik.ro
Pericolul ascuns de pe plaje. Lucrul banal care poate duce la tragedii
Capital.ro
S-au ordonat restricții în România. Decizie în orașe și sate. E permis doar între anumite ore
Playtech.ro
Ce spune Ciprian Marica despre incendiul pornit în incinta academiei sale din Pipera. Fanii nu se așteptau la asta!
DailyBusiness
Armata devine obligatorie în România!
Adevarul
Unul dintre cele mai mari spitale din România în pericol de colaps. Deficitul de personal este de 1.000 de persoane, iar radiologia abia mai funcționează
Spynews
Andrei Versace, bătut cu lopata de un apropiat! Incidentele violente au avut loc după ce “Regele fițelor” i-ar fi furat mașina
Spynews
În ce oraș din întreaga lume e cel mai bine să trăiești. Se află la 500 km de Timișoara, peisajele sunt de vis, iar ahitectura este unică
Evz.ro
Propunerea care-l scoate pe Geoană din turul II. Putere absolută pentru funcționarii ANAF
Impact.ro
Dumnezeule cum arată Monica Gabor acum! NU o mai recunoști, transformare ȘOC
Prosport.ro
FOTO. Sorana Cîrstea, apariție incendiară, într-o rochie verde transparentă, care a lăsat la vedere poate prea mult!
wowbiz.ro
Andrei Versace a sunat la Ambulanță, înainte să fie găsit mort în casă: "A avut niște..."
Cancan.ro
LIDL, prima reacție după ce Sânziana Negru și Ștefan Floroaica au aruncat la gunoi produsele lor
Playsport.ro
Ce i-a făcut Ianis Hagi proaspetei sale soții, pe scările bisericii, imediat după slujbă. Toată lumea a început să aplaude
kanald.ro
Nuntă cu final tragic! O șoferiță și-a condus mama spre MOARTE, după ce s-a răsturnat într-o râpă.
Capital.ro
Mașinile interzise pe șosele. Ordinul UE pentru cei care alimentează cu motorină. Când devine lege
StirileBZI
Izvorul „Elixirul vieții”, secretul nemuririi descoperit de Ceaușescu! Cea mai pură apă din lume!
Prosport.ro
FOTO. Imagini interzise, de la saună, cu Georgina, iubita lui Cristiano Ronaldo! A intrat într-o pereche de colanți și fanii au reacționat instant
stirilekanald.ro
Doctorița, ucisă în 30 de secunde! Filmul complet al crimei din Brăila
substantial.ro
Joe Biden se retrage din cursa prezidențială: decizie luată pe fondul presiunilor și sondajelor nefavorabile