Astra Giurgiu, egală cu West Ham, în Liga Europa. Alibec, pe lista marcatorilor

Astra Giurgiu și West Ham United au terminat la egalitate, 1-1 (0-1), joi seara, pe Stadionul ''Marin Anastasovici'' din Giurgiu, în prima manșă a play-off-ului Europa League la fotbal.
Romania TV
18 aug. 2016, 15:36

Campioana României a obținut un rezultat care păstrează speranța calificării în grupele Europa League, mai ales după jocul din repriza a doua. Oaspeții au deschis scorul în finalul primei reprize, prin Mark Noble (45 — penalty), după un henț comis de Săpunaru în propriul careu. Astra a egalat spre finalul partidei, prin Denis Alibec, dintr-o fază de excepție.

”Ciocănarii” au început mai bine și au avut două ocazii bune în primul sfert de oră, dar Lung a respins în corner mingea trimisă cu capul de Calleri (9), la colțul scurt, iar Felipe Teixeira a salvat de pe linia porții mingea expediată cu capul de Antonio (12).

Astra a ieșit mai mult la joc, iar Filipe Teixeira (15) a tras la colțul scurt și Randolph a fost nevoit să respingă. Seto a beneficiat de o oportunitate bună (29), dar a luftat din mijlocul careului. Randolph a fost la post la lovitura liberă executată de Ioniță (32) și la șutul de la distanță tras de Junior Morais (37).

Finalul primei reprize a aparținut londonezilor, care au avut o ocazie bună la lovitura de cap a lui Calleri (41), însă Lung a intervenit salvator.

Astra a dominat repriza a doua, dar prima oportunitate notabilă a venit abia în min. 66, când Junior Morais (66) a tras puternic peste poartă. Alibec a șutat din unghi, dar mingea a fost prinsă de Randolph (72).
După ce West Ham a ratat prin Antonio (81), cu poarta goală, pe contraatac, Astra a reușit egalarea, după o acțiune marca Alibec, care a primit mingea în careu, l-a întors pe Collins și a tras tare din colțul careului mic (83).

Giurgiuvenii au forțat victoria, dar nu au mai avut ocazii mari de gol, singura șansă notabilă fiind șutul lui Seto (90+1), prins de portar la rădăcina barei.

Revenirile antrenorului Marius Șumudică și atacantului Denis Alibec au fost de bun augur pentru Astra, care speră încă la calificare. West Ham a aliniat o garnitură cu multe rezerve la Giurgiu și ar putea să o facă și în manșa secundă din 25 august, în care Astra trebuie să profite la maximum de orice oportunitate.

DailyBusiness
Decizia momentului! Românii află dacă se vor vaccina obligatoriu începând cu anul acesta
Spynews
Elena Udrea rămâne în spatele gratiilor! Decizie de ultimă oră a Instanței Supreme
Bzi.ro
Gabriela Cristea a făcut celebra ciocolată din Dubai: „Ce frumos se vede cu aurul acesta!”
Fanatik.ro
Lidl bagă la ofertă produsul Parkside pe care foarte mulți români îl caută. E la raft de joi, 3 octombrie, costă 49.99 de lei și se va vinde foarte repede
Capital.ro
UDREA, eliberată?! Avocatul său a anunțat acum: Așteptăm să fie pusă în libertate
Playtech.ro
Delia a AJUNS de nerecunoscut! Doamneee ce și-a făcut la față!!! Arată ca Loredana Groza
Vestea cea mare! O nouă majorare a pensiilor, după actuala recalculare
Adevarul
Operaţiunea „Săgeţile Nordului”. Divizia armatei israeliene care a rupt spatele Hamas este vârful de lance al invaziei din Liban
wowbiz.ro
Gabriela a murit într-un accident, iar soțul ei, pompier chemat la intervenție, a leșinat când a aflat
Spynews
Cât a mers darul la nunta lui Marian Mexicanu cu Ana Maria. Sute de invitați s-au distrat la petrecere
Spynews
22 de elevi și trei profesori morți! Autocarul cu care au plecat în excursie a luat foc / FOTO
Evz.ro
Fără vize în America. Vestea așteptată de atâtea decenii vine de la Ambasada SUA
Ego.ro
Denise Rifai, imagini de INFARCT! Cum a fost surprinsă după ce a renunțat la hainele office
Prosport.ro
FOTO. Ea e gimnasta sexy căreia bărbații i-au cerut apa în care a făcut baie!
kanald.ro
„Astăzi a plecat la Domnul”. El este Ion, tânărul care și-a pierdut viața într-un teribil accident rutier, în Italia. Bărbatul participase la o slujbă religioasă înainte de tragedie
Cancan.ro
Ce se întâmplă în fosta vilă a lui Irinel Columbeanu! Vecinii sunt disperați, nu mai suportă situația. Imagini dezolante
Playsport.ro
Aoleu, Antonia dă COD ROȘU! A înnebunit pe toată lumea cu ultima apariție! Cum s-a lăsat pozată după ce a renunțat la sutien
Capital.ro
Decizie șoc pentru Elena Udrea. Instanța Supremă a anunțat fix acum
StirileBZI
Aceste anvelope devin interzise de la 1 octombrie! Toți șoferii vor fi sancționați
Prosport.ro
Prodanca, atac dezlănțuit la Reghecampf: „Fotografii grotești din cluburi și interviuri date de amantă”