Pierderea suferită de Florin Salam a fost una imensă pentru manelist, care a fost copleşit de durere şi nu a participat la înmormântare. Chiar dacă și-a dorit foarte mult să fie pe ultimul drum alături de tatăl său, Florin nu a reușit să participe la înmormântare, așa că a rămas în casa părintească alături de mama lui, care, la rândul său, nu a participat la înmormântare din cauza unui accident vascular.
„Roxana a fost partea cerebrală a familiei. Roxana a plecat de la cimitir, Florin nu a putut să meargă, nu a vrut să fie ultima imagine cu tatăl său când îl bagă în mormânt. Nu a băut decât apă și energizant „, a spus Puiu Gheorghiu, impresarul lui Florin, potrivit spynews.ro.
Tatăl lui Florin Salam a murit chiar în ambulanța care îl aducea la București, după ce fusese operat în Germania din cauza unul cancer la gât. Vestea a căzut ca un trăsnet asupra familiei manelistului, aceștia strângându-se, în scurtă vreme, cu toții, la cana din Berceni în care a locuit Ion Stoian, casa în care, de altfel, s-a petrecut și cealaltă mare tragedie a vieții lui Salam: moartea primei sale soții, Fănica.