Potrivit reprezentanţilor Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Ialomiţa, băiatul a fost căutat timp de două zile de către pompieri şi scafandri, operaţiunea desfăşurându-se fără succes în zona localităţii Căzăneşti.
Miercuri dimineaţă, trupul neînsufleţit al adolescentului a fost găsit de către localnici.
„Băiatul a dispărut luni seară în apele râului după ce a plecat cu mai mulţi prieteni şi s-a înecat, iar pompierii l-au căutat până la lăsarea serii, fără rezultat, căutările fiind reluate marţi dimineaţă, cu o barcă pneumatică şi cu un echipaj de scafandri de la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Bucureşti, dar nu a fost găsit. Copilul de 15 ani a fost găsit decedat de către săteni, în această dimineaţă, lângă unul dintre malurile râului Ialomiţa. Era agăţat de vegetaţie şi a fost scos de către săteni din apă„, a declarat, miercuri, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Ialomiţa, George Damian.
În cursul lunii iunie, şapte persoane, între care patru copii, au murit înecate, în judeţul Ialomiţa.