Liviu Dragnea, despre numirea directorului SIE: Preşedintele Iohannis trebuie să iniţieze o discuţie

Președintele Camerei Deputaților, Liviu Dragnea, a declarat, miercuri, că speră să nu se ajungă la un blocaj cu șeful statului în privința numirii directorului Serviciului de Informații Externe, subliniind că președintele Iohannis trebuie să inițieze o discuție pe această temă.
Iulian Tudor
01 mart. 2017, 14:16
Liviu Dragnea, despre numirea directorului SIE: Preşedintele Iohannis trebuie să iniţieze o discuţie

„Eu sper să nu ajungem la blocaj. În situații de genul acesta, așa se lucrează în toate țările civilizate: cine trebuie să facă o propunere trebuie să aibă o discuție cu cine aprobă ca să nu jucăm tenis”, a spus Liviu Dragnea, la Parlament, întrebat dacă se poate ajunge la un blocaj pe numirea directorului SIE, potrivit Agerpres.

El a subliniat că de la președinte trebuie să vină inițiativa unei astfel de discuții. „Cred că președintele trebuie să inițieze o astfel de discuție și, dacă inițiază, sigur că discutăm. Cum decide președintele. E președintele României și de acolo trebuie să vină și inițiativa și locul și modalitatea”, a adăugat Dragnea.

Întrebat de ce Parlamentul nu a vacantat locul lui Mihai-Răzvan Ungureanu de la conducerea SIE, Dragnea a spus că s-a decis ca toate restanțele de la plenul reunit să fie rezolvate, printre care și aceasta.

„Am întrebat și eu (de ce nu s-a vacantat locul lui Mihai Răzvan Ungureanu — n.r.), a fost lăsat anul trecut, acest proiect de hotărâre nu a fost pe ordinea de zi a Birourilor reunite. A fost activitatea din Parlament de la începutul anului cu bugetul, cu moțiunea și, împreună cu dl Tăriceanu, am hotărât zilele trecute și cu colegii noștri să facem o evidență a tuturor restanțelor din Birourile permanente reunite care să intre în plen, printre altele am descoperit și acest proiect”, a explicat Dragnea.

Liviu Dragnea a mai spus că își asumă „scăparea” că acest proiect de hotărâre nu a fost pe ordinea de zi a plenului comun de miercuri.

CITEŞTE ŞI: Dragnea îi răspunde lui Ponta: Ce trebuie să facă partidul? Să plecăm toţi? Rămâne avionul gol

DailyBusiness
Dani Oțil dă lovitura cu o nouă afacere, în 2025. Cât costă un abonament la studioul său de yoga și pilates
Spynews
Ajutor de 800 lei pentru o categorie de pensionari din România! Ce venit maxim trebuie să ai
Bzi.ro
Cine este și cum arată iubita lui Ilie Bolojan: Ce salariu are președintele interimar al României
Fanatik.ro
Cine este bărbatul care a amenințat-o cu moartea pe Anca Alexandrescu. Poliția a deschis dosar penal
Capital.ro
Călin Georgescu, în culmea fericirii. Anunț fabulos despre decizia CCR: NU e definitiv
Playtech.ro
Cine este Delia Dinu, femeia de lângă Iohannis? A plâns la ceremonie şi a făcut un gest uimitor. FOTO
DailyBusiness
Ajutor de la stat pentru părinții nou-născuților în 2025. Ce sume de bani primești în primii ani de viață ai copilului
Adevarul
„Cârtiță rusească”, descoperită la vârful serviciilor secrete ucrainene: „Trădătorul a fost reținut chiar de șeful SBU, lucra pentru inamic”
wowbiz.ro
Alina Sorescu, șocată de discuția dintre Alex Ciucu și mama lui: „O să ajungă ca Mădălina Manole”
Spynews
Ce semn divin i s-a arătat soțului Ancăi Molnar: “Am lăsat paharul în mașină vreo două ore…” | FOTO
Spynews
Cum arată Viorel Stegaru, după cinci ani de la prima apariție la televizor! Alături de cine a fost filmat | FOTO
Evz.ro
A murit un nume URIAȘ al boxului mondial. Revenise în ring după 21 de ani
Ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”
Prosport.ro
FOTO. El are 72 de ani, ea doar 24. Milionarul nu mai are nicio jenă și se afișează cu ea peste tot
kanald.ro
PAOK-FCSB: Cine transmite meciul din play-off-ul Europa League și la ce oră începe
Cancan.ro
O influenceriță a murit la doar 28 de ani, după ce a ajuns la spital cu febră și dureri abdominale. Care a fost cauza decesului, de fapt
Playsport.ro
IMAGINILE MOMENTULUI! Arbitra de 24 de ani a fost prinsă cu observatorul de 3 ori mai în vârstă ca ea și video-ul compromițător a fost făcut public!
Capital.ro
Traian Băsescu, demolat în direct la TV. Moment istoric în televiziunea din România
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Vicecampioana olimpică și-a arătat tatuajele și piercing-ul dintr-o zonă delicată
stirilekanald.ro
"Unde nimerea, acolo îi băga cuțitul" O tânără mamă din București a fost măcelărită de propriul soț. Femeia a cerut ca bărbatul să fie monitorizat, dar a fost ignorată
substantial.ro
Crin Antonescu acuză pe Victor Ponta de colaborare cu adversari politici în trecut
MediaFlux
PRIMA DECIZIE a lui BOLOJAN! Noul PREȘEDINTE a DECIS
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine a pierdut un cangur alb în București?