Simona Halep, prima declaraţie după calificarea în optimi la Wimbledon. Ce spune despre meciul cu Azarenka

Simona Halep a declarat, vineri, după ce s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Wimbledon, că Victoria Azarenka, următoarea sa adversară, este o mare campioană. Halep consideră că meciul cu sportiva din Belarus va fi dificil, chiar dacă Azarenka a avut o pauză de aproape un an.
Filip Stan
07 iul. 2017, 19:10

Data trecută când am jucat cu Azarenka nu era mamă. E diferit acum (zâmbind). Este un lucru minunat ce a făcut. Va fi o mare provocare pentru mine, cu siguranţă, chiar dacă Victoria a stat aproape un an. Este o adversară dificilă şi o mare campioană. Voi încerca să dau tot ce am mai bun. Meciul este deschis. Va trebui doar să iau atitudine şi să profit de şansa mea. Nu am nimic de pierdut. Abordez meciul fără aşteptări, dar cred că am şansa mea şi trebuie să profit„, a spus Simona Halep.

Simona Halep a precizat că meciul cu Shuai Peng a fost dificil şi echilibrat. „Sunt foarte bucuroasă. Cred că am jucat din ce în ce mai bine la fiecare meci. Astăzi jocul a fost de nivel foarte înalt. Adversara mea a evoluat bine. Sunt mulţumită de prestaţia mea. A fost un meci echilibrat şi dificil. Am fost puternică mental şi de aceea am putut să mă impun la tie-break„, a afirmat ea.

Citeşte şi WIMBLEDON 2017. Simona Halep s-a calificat în optimi, victorie la mare luptă cu Shuai Peng

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, s-a calificat, vineri, în optimile de finală ale turneului de Grand Slam de la Wimbledon, trecând în turul trei de chinezoaica Shuai Peng, locul 37 WTA. Halep s-a impus cu scorul de 6-4, 7-6 (7), într-o oră şi 38 de minute.

În runda următoare, Halep o va întâlni pe Victoria Azarenka (Belarus), fostă locul 1 WTA, situată acum pe poziţia 683, care a trecut în turul trei de britanica Heather Watson, numărul 102 mondial, scor 3-6, 6-1, 6-4, în două ore şi cinci minute. Victoria Azarenka, semifinalistă în 2011 şi 2012, participă la Londra la primul Grand Slam după ce a născut un băiat, în decembrie trecut. „Va fi diferit acum, ultima oară când am jucat ea nu era mamă. Va fi o mare provocare pentru mine. Chiar dacă a stat departe de teren un an, este o mare campioană şi confruntarea va fi extrem de dificilă. Voi ieşi pe teren determinată, voi încerca să joc cel mai bun tenis al meu. Am încredere în mine, trebuie să fructific fiecare ocazie care mi se oferă. Dar meciul cred că va fi unul deschis„, a mai spus Simona.

Halep a fost sfertfinalistă anul trecut la Wimbledon şi semifinalistă în 2014, aceasta din urmă fiind cea mai bună performanţă a ei pe iarba londoneză. Simona Halep şi Azarenka au mai fost adversare de trei ori, în două din cele trei confruntări impunându-se sportiva din Belarus, la Doha şi la Linz, în 2012. În ultima lor confruntare însă învingătoare a fost Simona Halep, în sferturile de finală de la US Open, în 2015, scor 6-3, 4-6, 6-4.

Spynews
Prima persoană AUDIATĂ în cazul morții lui Andrei Versace. E un personaj temut în lumea INTERLOPILOR
Bzi.ro
Loredana Groza a făcut furori, în costum de baie! La 54 de ani, vedeta arată senzațional! – FOTO
Fanatik.ro
Pericolul ascuns de pe plaje. Lucrul banal care poate duce la tragedii
Capital.ro
S-au ordonat restricții în România. Decizie în orașe și sate. E permis doar între anumite ore
Playtech.ro
Ce spune Ciprian Marica despre incendiul pornit în incinta academiei sale din Pipera. Fanii nu se așteptau la asta!
DailyBusiness
Armata devine obligatorie în România!
Adevarul
Unul dintre cele mai mari spitale din România în pericol de colaps. Deficitul de personal este de 1.000 de persoane, iar radiologia abia mai funcționează
Spynews
Andrei Versace, bătut cu lopata de un apropiat! Incidentele violente au avut loc după ce “Regele fițelor” i-ar fi furat mașina
Spynews
În ce oraș din întreaga lume e cel mai bine să trăiești. Se află la 500 km de Timișoara, peisajele sunt de vis, iar ahitectura este unică
Evz.ro
S-a dus mult prea devreme. O cunoscută actriță a murit la 51 de ani
Impact.ro
Dumnezeule cum arată Monica Gabor acum! NU o mai recunoști, transformare ȘOC
Prosport.ro
FOTO. Sorana Cîrstea, apariție incendiară, într-o rochie verde transparentă, care a lăsat la vedere poate prea mult!
wowbiz.ro
Andrei Versace a sunat la Ambulanță, înainte să fie găsit mort în casă: "A avut niște..."
Cancan.ro
Bogdan Vlădău, primele declarații despre divorțul de Gina Chirilă: 'Încă îmi revin un pic' 😲
Playsport.ro
Ce i-a făcut Ianis Hagi proaspetei sale soții, pe scările bisericii, imediat după slujbă. Toată lumea a început să aplaude
kanald.ro
Motivul pentru care raportul final al necropsiei lui Andrei Versace va fi gata abia peste un an! La ce concluzie au ajuns medicii legiști