Topul datornicilor din Senat. Aleşii au datorii la bănci de milioane de euro

Declaraţiile de avere relevă datoriile pe care le au la bănci senatorii din Parlamentul României. Pe lista celor mai mari datornici din Senat se numără fostul consilier onorific al premierului Mihai Tudose, Eugen Teodorovici, senatorul PSD Şerban Nicolae şi senatorul PNL Florin Cîţu.
Filip Stan
22 iul. 2017, 11:21
Topul datornicilor din Senat. Aleşii au datorii la bănci de milioane de euro

Senatorii şi-au actualizat, în luna iunie, declaraţiile de avere şi cele de interese şi le-au înregistrat pe pagina de internet a instituţiei. Conform documentelor depuse, cei mai mulţi datornici la bănci sunt în grupul Partidului Social Democrat, care este şi majoritar în Parlament.

Cea mai mare sumă de bani datorată băncilor o are de achitat senatorul PSD Eugen Teodorovici, cel care este şi preşedinte al Comisiei de buget, finanţe şi bănci din Senat. Până în anul 2045, acesta are de returnat băncilor datorii în sumă totală de 845.000 euro. Senatorul are patru credite, dintre care două ipotecare, arată Mediafax.

O datorie de ordinul sutelor de mii de euro are şi social-democratul Cristian Dumitrescu. Acesta are un credit ipotecar în valoare de 260.000 de euro. La fel şi senatorii PSD Şerban Nicolae şi Ştefan Radu Oprea. Aceştia au de returnat datorii de câte 250.000 de euro fiecare, până în anul 2022, respectiv 2031.

Senatorul PSD Ionel Butunoi şi-a trecut în declaraţia de avere un credit bancar de 145.000 de euro, iar social-democratul Nicolae Marin un credit de 139.000 de euro. Un alt senator social-democrat datornic în moneda europeană este Renică Diaconescu. Acesta are de înapoiat unei bănci un împrumut în valoare de 92.000 de euro.

Citeşte şi: Eugen Teodorovici conduce topul datornicilor din Parlament. Consilierul premierului are de restituit peste 860 de mii euro

Foştii miniştri Robert Cazanciuc şi Titus Corlăţean au şi ei datorii bancare în valoare de câte 63.000 de euro.

Datornici la bănci sunt şi pe lista senatorilor Partidului Naţional Liberal. Cea mai mare datorie o are senatorul Florin Cîţu. Acesta are de înapoiat unei bănci suma de 303.000 de euro. Senatorul PNL Iulian Dumitrescu are datorii în valoare de 162.000 de euro, iar Iuliana Scîntei un credit de 150.000 de euro. Şi senatorul Nicoleta Pauliuc are de returnat un credit în sumă de 62.000 de euro.

Printre datornicii USR se numără Cristian Ghica, care are de achitat un credit de 150.000 de euro, precum şi Nicoleta Ramona Dinică – aproximativ 100.000 de euro.

Din partea UDMR, datornic la bancă este László-Ődőn Fejer, care are de returnat 379.000 de lei.

Dintre senatorii ALDE, Ilie Niţă are un credit de 80.000 de euro, iar Ionuţ Sibinescu o datorie de 30.000 de euro.

Dator la bănci este şi senatorul PMP Vasile Lungu. Acesta are împrumuturi bancare în valoare de 400.000 de dolari.

Din declaraţiile de avere ale senatorilor României nu lipsesc nici creditele în moneda elveţiană. Astfel, printre cei cu credite în franci elveţieni se numără Dorin Bădulescu de la PMP (220.000 franci elveţieni), senatorul PSD Ion Rotaru (154.000 franci elveţieni) şi senatorul PNL Iuliana Scîntei (270.000 de franci elveţieni).

Sunt însă şi senatori fără datorii la bănci. Între aceştia se numără preşedintele executiv al social-democraţilor, Niculae Bădălău, fostul ministru al Educaţiei Ecaterina Andronescu şi ministrul Sănătăţii Florian Bodog.

DailyBusiness
Revoltă la ANL: Angajații acuză sabotaj guvernamental și cer stoparea reorganizării care lasă zeci de oameni pe drumuri!
Spynews
Adrian Minune a recunoscut că a înșelat-o pe Cati Simionescu! Cum a reacționat soția manelistului, după ce a aflat totul: ”Am 200 de gagici, nu una”
Bzi.ro
Loredana Groza s-a sărutat cu un cal! Ipostază șocantă a devenit virală! – FOTO
Fanatik.ro
Parcul din România care se va transforma de Paște 2025. Sunt așteptați turiști din toate colțurile țării pentru a vedea carnavalul
Capital.ro
S-a dat ordin de la UE. Devine obligatoriu în România! Termen până pe 14 aprilie 2025
Playtech.ro
Imagine rară cu copiii lui Nicolae al României și ai Alinei Binder. Ce mari au crescut Alexandra și Mihai
DailyBusiness
Ce pensie vei avea după 40 de ani de muncă? Cum se calculează și ce influențează suma finală
Adevarul
Fost consilier al președintelui Zelenski: „România trebuie să construiască un bloc est-european ce poate rezista valurilor care vin”
wowbiz.ro
Pericol la Cernobîl: România, în zona de risc?! Sarcofagul care izolează materialul radioactiv, grav avariat în urma unui atac cu dronă
Spynews
Două zodii vor fi cerute în căsătorie până la finalul aprilie! Nativii vor avea parte de surprize uimitoare
Spynews
Tzancă Uraganu recunoaște idila cu Laura Vass, după ce paparazzii Spynews.ro i-au surprins împreună: „Mai pici în ispită”. Cum a reacționat Alina Marymar
Evz.ro
Republica Moldova, o idee genială pentru vacanța de Paște. Ce găsești acolo te va uimi
Ego.ro
Mihaela Tatu, de nerecunoscut! Cum arăta vedeta la 37 de ani... FOTO
Prosport.ro
FOTO. Cum arată arbitra la care s-au dat fotbaliștii pe teren: „Unii mi-au scris pe Instagram”
kanald.ro
Peste 20 de persoane au murit în urma unui incendiu la un azil de bătrâni, în China
Cancan.ro
Dalida din Las Fierbinți a băut până nu a mai știut de ea. Și Scărlătescu s-a făcut PRAF
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
România a pierdut o legendă. A fost unul dintre cei mai iubiți români. Nu-l vom uita niciodată
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. O femeie e motivul pentru care fiii lui David Beckham nu-şi mai vorbesc
stirilekanald.ro
O tânără de 17 ani s-a trezit cu boala "plămânilor popcorn" după ce a vapat în secret. Avertismentul disperat al mamei sale: "Este o afecțiune mortală și incurabilă"
Nu spalati rufele la aceasta temperatura: Greseala pe care multe gospodine o fac cand folosesc masina de spalat.
MediaFlux
Lovitură finală pentru Lasconi! Răsturnare de situație înainte de alegeri
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Furtul de lemne! Metoda cea mai utilizată, potrivit unui activist de mediu