Could not play video.
There was a problem trying to load the video.
Error code: html5_video:4

Mii de oameni la mitingul USL de la Iaşi. Ponta: Să plece preşedintele trădător Băsescu VIDEO

Peste 20.000 de oameni sunt aşteptaţi duminică în Piaţa Unirii din Iaşi, la o acţiune organizată de USL, la care vor participa atât premierul Victor Ponta, sosit în oraşul celor şapte coline încă de sâmbătă seară, cât şi preşedintele interimar Crin Antonescu.
Romania TV
22 iul. 2012, 07:45
Mii de oameni la mitingul USL de la Iaşi. Ponta: Să plece preşedintele trădător Băsescu VIDEO

UPDATE 11.45 Preşedintele interimar Crin Antonescu a ţinut un discurs în faţa ieşenilor: „Veniţi la vot dacă v-aţi simţit umiliţi de Băsescu„.

„De azi într-o săptămână, poporul român va trăi un moment de răscruce şi soarta poporului român va depinde de fiecare dintre noi. Sunt aici ca să vă spun acest lucru limpede. Duminică, 29 iulie, veniţi la vot! Vor critica mulţi prezenţa mea pe această scenă şi am să vă explic simplu: sunt aici împreună cu voi şi cu aceşti oameni de lângă mine pentru că sunt cinstit, nu sunt ipocrit.

Traian Băsescu a venit ieri la Iaşi şi nu l-am văzut să-i aibă alături de el pe Emil Boc, pe Elena Udrea, pe Adriean Videanu, pe Sorin Blejnar. Cu aceşti oameni Băsescu a condus România, a umilit România, cu aceşti oameni, Băsescu, dacă votul dumneavoastră nu-l trimite acasă, va conduce din nou România.
Eu, împreună cu dumneavoastră şi cu milioane de oameni din toată România, împreună cu Ponta, cu Adomniţei, cu Nichita, cu Feneciu, cu Vosganian, cu Corlăţean, cu Stavarache, împreună cu ei am luptat, împreună cu ei am construit, împreună cu ei voi merge mai departe. O spun clar!

Vă cer să înţelegeţi şi să-i faceţi pe toţi cetăţenii României să înţeleagă că acum nu mai este războiul lui Băsescu cu partidele politice. Pe 29 este războiul lui Traian Băsescu cu majoritatea cetăţenilor României. Veniţi la această luptă, pentru că de ea depinde soarta noastră a tuturor şi a copiilor noştri. Veniţi la vot cu toată suferinţa pe care aţi adunat-o în aceşti ani! Veniţi la vot cu toată umilinţa pe care aţi suportat-o voi, părinţii voştri, copiii voştri în toţi aceşti ani! Veniţi la vot cu toată speranţa care v-a mai rămas pentru această ţară. Veniţi la vot pentru a spune dacă aţi fost umiliţi sau nu! Da sau nu! Veniţi pentru a spune dacă aţi fost jefuiţi, sărăciţi în aceşti ani. Da sau nu! Veniţi la vot ca să spuneţi dacă Traian Băsescu a încălcat Constituţia în repetate rânduri, pentru a răspunde la întrebarea dacă Băsescu a minţit.

Veniţi la vot fără ură! Veniţi la vot fără dorinţă de răzbunare. Nu vă chem la ură, la răzbunare, vă chem la unitate, la încredere, la dragoste de ţară şi dragoste între noi. Vă chem la vot să spuneţi dacă România poate să mai aibă un viitor pentru noi toţi: da sau nu! Dacă vreţi o România în picioare.

Se răspândeşte minciuna că dacă poporul român îi va spune „pa” lui Traian Băsescu, îi va spune „destul”, „pleacă”, România va fi scoasă din Europa. Traian Băsescu e un om care a fost obişnuit să aibă mereu pe cineva în spatele lui. A avut în spatele lui Partidul Comunist Român, era în nomenclatura comunistă la revoluţia din decembrie. Nu eu, nici Ponta. A avut în spatele lui securitatea lui Ceauşescu când stătea la Anvers şi când eu sau Ponta nu credeam să vedem Europa în viaţa noastră. Şi acum minte când spune că are în spate SUA sau Uniunea Europeană.

Diferenţa între mine şi Băsescu e că eu vreau o România în picioare, o Românie care respectă şi este respectată, o Românie care să nu mai fie confundată în Europa cu hoţi şi cerşetori, ci una căreia să i se mulţumească pentru minţile strălucite pe care le dăm, pentru sutele de mii de oameni care muncesc cinstit acolo pentru a-şi câştiga existenţa. Vreau o Românie demnă, parteneră, şi nu slugă. Şi o vom avea!

UPDATE 11.34 Victor Ponta ţine un discurs pe scena din Piaţa Unirii. „Am venit să vă spun că eu, Victor Ponta, pe 29 voi vota DA la referendum. Şi am încredere că poporul român va veni în majoritatea lui să voteze DA la referendum. Nu vreau să-i zic PA lui Băsescu, vreau să ajungă în faţa justiţiei, să plătească pentru ce a făcut poporului român.

Acum un an, de Ziua Unirii, în această piaţă a venit Traian Băsescu, preşedintele trădător al României. Primii care au spus pleacă trădătorule au fost cadrele militare disponibilizate.

Aţi văzut că în ultimele zile am fost înjuraţi şi calomniaţi de Băsescu şi gaşca lui. Sunt mândru să fiu înjurat de Băsescu, care i-a înjurat pe pensionari, pe profesori, pe militari. Sunt mândru să fiu român înjurat de Băsescu, alături de dumneavoastră”.

Victor Ponta şi-a axat apoi discursul pe faptul că numai prin demiterea preşedintelui Traian Băsescu în urma referendumului din 29 iulie vor putea fi reîntregite salariile profesorilor, medicilor, pompierilor şi ale altor bugetari, vor putea fi redeschise spitale, vor exista locuri de muncă pentru tinerii „cărora Băsescu le-a spus să plece în altă ţară” şi se va putea termina „cu jaful făcut de Blejnar, de Blaga şi de toţi cei care au furat de la această ţară” şi cu „băieţii deştepţi care i-au sponsorizat campaniile lui Băsescu”.

Regimul mafiot al lui Băsescu va fi dat jos dacă oamenii acestei ţări vor vota DA„, a mai spus Ponta.

„Un prim ministru trebuie să fie sprijinit de un preşedinte care trebuie să-i reprezinte pe români. Îmi iau angajamentul că împreună cu preşedintele Crin Antonescu vom face ce am promis, vom repara ce a distrus Băsescu, îi vom pedepsi pe oamenii lui. Băsescu era aşa supărat pentru că au pierdut guvernarea pentru că el şi Mihai Răzvan Ungureanu deja aveau vândută ţara străinilor. Să salvăm ţara de hoţii Băsescu şi Ungureanu, să o apărăm şi să o păstrăm pentru noi, nu să le-o dăm celor care vor să trăiască pe spinarea ei. Vreau să-i spun lui Băsescu, care stă turbat şi disperat ca un scorpion care vrea să înţepe pe toată lumea, că vara asta nu se poartă albul lui, se poartă tricolorul României. Pe 29, românii vor arăta că au pedepsit încă un dictator şi încă un duşman al acestei ţări. Jos Băsescu, Trăiască România, DA la referendum”, a încheiat premierul.

UPDATE 11.15 La miting sunt prezenţi, alături de Crin Antonescu şi Victor Ponta, şi lideri ai PNL ca Varujan Vosganian, Relu Fenechiu, Cristian Adomniţiei, sau liderul PC, Daniel Constantin.

Oamenii strânşi în piaţă, în jur de 15.000, scandează „Jos Băsescu” şi au pancarte cu mesaje precum „Trimitem dictatorul cu vaporul”, „A minţit, demite-l”, „Da la referendum”.

Mii de oameni s-au strâns deja în Piaţa Unirii din Iaşi şi au asistat, duminică dimineaţă, la momentele de divertisment asigurate de organizatorii manifestaţiei din Piaţa Unirii. Pe scenă vor urca apoi, pe rând, premierul Victor Ponta, preşedintele interimar al ţării, Crin Antonescu, dar şi lideri ai PNL, PSD şi PC.

În Piaţa Unirii din Iaşi nu sunt doar locuitori ai municipiului, ci şi sute de oameni veniţi din alte localităţi din judeţ, care au fost aduşi în Piaţa Unirii cu autocare. Cei prezenţi în piaţă au asupra lor pancarte cu mesajul „DA”, aluzie la votul pe care ar trebui să-l dea lumea la referendumul din 29 iulie, şi scandează lozinci împotriva preşedintelui suspendat Traian Băsescu.

Mitingul se va încheia la ora 14.00.

DailyBusiness
Statul dă 700 de lei în plus pentru pensionari! CÂND ajung banii la aceștia
Spynews
Jador a devenit tată! Soția lui, Oana Ciocan, a născut un băiețel! Ce a făcut cântărețul la câteva minute după fericitul eveniment
Bzi.ro
Carmen Harra, dezvăluiri uluitoare despre destinul Teodorei Marcu: Legătura dintre cifra vieții și cele patru gloanțe!
Fanatik.ro
Patru zodii au noroc la bani și reușite mari după 6 iunie, de la ora 6.00. Împăcări, surprize, dar și evenimente neașteptate pentru ele
Capital.ro
Bani în România după deces. Se întocmește document notarial. Actul care te lasă fără banii cuveniți
Playtech.ro
Autostrăzile pe care se poate conduce cu 150 km/h. Viteza legală s-a schimbat pentru anumite şosele
DailyBusiness
ANPC a găsit alte nereguli în supermarketuri. Produse expirate, mizerie și amenzi de 140.000 lei
Adevarul
Kremlinul vrea să amplaseze 10.000 de soldați la granița regiunii separatiste Transnistria cu Odesa, spune premierul moldovean
wowbiz.ro
„Se uită spre cer cu copilul în brațe. Nu a rostit niciun cuvânt” Imagini cutremurătoare cu durerea unui soț care nu mai are cuvinte! Alex Marcu, devastat,
Spynews
Primele declarații ale iubitei lui Raul WS, după moartea lui! Mara este copleșită: ”Ai intrat în viața mea ca un miracol”
Spynews
Alex Marcu rupe tăcerea, după moartea Teodorei Marcu! Soțul tinerei a făcut declarații sfâșietoare: ”Sunt un tată singur”
Evz.ro
Cum îți distrugi frigiderul fără să îți dai seama! Greșeala pe care o facem toți în bucătărie
Ego.ro
Cine este și cum arată singura soră a lui Klaus Iohannis. Acum s-a aflat! FOTO
Prosport.ro
FOTO. Marcela a făcut 8528 de euro în prima lună cu noul ei job, dar a fost pusă la zid: „Ești un exemplu rău pentru copii”
kanald.ro
Robert Wolf, criminalul Teodorei Marcu, a fost incinerat în secret. Cine i-a ridicat trupul de la INML
Cancan.ro
Gruparea interlopă din care Robert Lupu, ucigașul Teodorei, ar fi făcut parte. Oamenii din Onești sunt TERORIZAȚI
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Toți banii către stat. Românii trebuie să achite: Se poate colecta și ultimul leu
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Simona Halep, într-o rochie mulată! A întors toate privirile
stirilekanald.ro
Cele trei surori dispărute în timp ce își vizitau tatăl au fost găsite decedate. Bărbatul de 32 de ani, fost militar rămas fără adăpost, este de negăsit
Val de caniculă în România. Cod galben în 8 județe din sud-vestul țării. Vor fi aproape 40 de grade la soare. Anunțul meteorologilor
MediaFlux
500 de lei în plus la pensie. Casa de Pensii deja face calculele pentru pensionari
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Pintea Viteazul: PSD s-a întărit consistent, senatorul cu 8 clase a fost primit cu brațele deschise!