Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie Judeţean Timiş, Ionuţ Sârbu, a declarat pentru News.ro că un conflict a izbucnit, în noaptea de joi spre vineri, între două familii de romi din Lugoj.
„S-a făcut uz de armă letală. O persoană necunoscută a tras focuri de armă spre o poartă a unei case. Poliţiştii au întocmit dosar penal pentru nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor şi uz de armă letală fără drept. În prezent, se fac cercetări în vederea identificării autorului. Nu au existat victime”, a spus Ionuţ Sârbu.
Potrivit poliţiştilor care au intervenit în acest caz, scandalul ar fi izbucnit ca urmare a neplăţii unei taxe de protecţie în valoare de 20.000 de euro, dar şi un imobil din oraş.
Citeşte şi Scandal între două familii de romi din Timişoara. O femeie a ajuns în stare gravă la spital