Lucas Pratto nu a mai respirat timp de 30 de secunde! A rămas nemișcat pe gazon, înghețat, întins pe spate, cu ochii deschiși și privirea fixă. Intervenția rapidă a jucătorilor și medicilor l-a salvat pe atacantul în vârstă de 29 de ani.
În minutul 22 al meciului Palmeiras – Sao Paulo (4-2), Pratto, retras în defensivă la o nouă șarjă a gazdelor, a respins mingea, dar o clipă mai târziu a fost lovit în tâmplă cu genunchiul. De un coechipier, Hernanes, fost mijlocaș la Juventus, Inter și Lazio. Șocul a fost atât de dur, încât atacantul argentinian de 29 de ani și-a pierdut cunoștința instantaneu. Colegii săi l-au întors într-o parte, pentru a nu-și înghiți limba, chiar înainte de a veni doctorii, apoi fotbaliștii au culcat la pământ reclamele de la marginea terenului pentru a face loc ambulanței.
Pratto a avut noroc. Și-a revenit și, la spital, a trecut toate examenele medicale, fiind aşteptat la antrenamente.