Christoph Daum spune că a acordat multă atenție partidei România-Armenia şi a apărut optimist la conferința de presă oficială.
”Trebuie să controlăm meciul, să ne creăm ocazii și să înscriem, sunt optimist că putem face asta, dar e al naibii de multă muncă. Au o circulație a balonului, un antrenor nou. Întotdeauna sunt influențe din partea fanilor, o să fie mai multă atenție acordată acestui meci, vreau să mă asigur că toată lumea să știe că vom fi foarte atenți să obținem cel mai bun rezultat, atât în acest meci cât și în cele ce vor urma, trebuie să le arătăm încredere fanilor, că ne vom identifica cu ei și ne vom ridica la nivelul așteptărilor”, a spus Daum.
Selecționerul german spune că este pregătit pentru meciul de pe Arena Națională și că s-a călit de-a lungul carierei sale. ”Am și câștigat, am și pierdut meciuri importante. Îmi iau responsabililtatea pentru orice. Niciodată nu mi-e frică, sunt de mulți ani în acest domeniu, chiar dacă am întâmpinat dificultăți, în meciuri de Champions League sau în întrecerile interne, mereu am fost pe poziții. M-am întărit, am devenit mai puternic, acum sunt pregătit pentru orice”, a mai spus acesta.
Spre deosebire de partidele jucate până acum în preliminariile Campionatului Mondial, Christoph Daum are așteptări mari de la fotbaliștii pe care îi va trimite pe teren și vrea să vadă mai multe goluri din partea lor. ”Am pregătit acest meci, sunt optimist, sunt sigur că toți jucătorii vor face un meci bun, un rezultat pozitiv, o reacție pozitivă a fanilor. Vom alege echipa care depinde de interpretarea jucătorilor, de rolul lor, mă așteptam la ceva goluri împotriva danezilor. Cu Polonia a fost foarte dificil să scăpăm de acel presing, am analizat, am învățat și mâine vom alege un sistem ce poate fi schimbat pe parcursul meciului, treptat. Împotriva Armeniei vom decide ce sistem ne va aduce cât mai multe șanse”, a mai spus Christoph Daum.
Meciul România-Armenia, din preliminariile CM 2018, se joacă vineri seara, de la ora 21.45, pe Arena Naţională.