Scenele de violentã au avut loc în ziua mare, chiar în fata Jandarmeriei Vaslui. Potrivit presei locale, cearta dintre cele două fete ar fi început pe Facebook. Se pare că motivul disputei ar fi fost un băiat.
Un vasluian a surprins cu telefonul mobil momentul in care fata lesina din cauza loviturilor primite de la cealalta. Adolescenta a fost ajutata sa-si revina de niste muncitori care lucrau în zonă.