ROMANIA AUSTRIA CUPA DAVIS. În al doilea meci de simplu de vineri se vor înfrunta Dominic Thiem, prima rachetă a Austriei, și Bogdan Borza. Sâmbătă, de la ora 15:00, se va desfășura meciul de dublu, între perechile Horia Tecău/Nicolae Frunză și Dominic Thiem/Philipp Oswald. Duminică, de la ora 12:00, se va disputa meciul Dominic Thiem – Dragoș Dima, urmat de ultima partidă de simplu, Gerald Melzer – Bogdan Borza.
ROMANIA AUSTRIA CUPA DAVIS. Căpitanul echipei Austriei, Stefan Koubek, îi are la dispoziție pentru această întâlnire pe Dominic Thiem (24 ani, 7 ATP la simplu, 281 ATP la dublu), Gerald Melzer (27 ani, 133 ATP la simplu), Sebastian Ofner (21 ani, 138 ATP la simplu), Philipp Oswald (31 ani, 71 ATP la dublu).
ROMANIA AUSTRIA CUPA DAVIS. De partea cealaltă, căpitanul Andrei Pavel contează pe Dragoș Dima (25 ani, 489 ATP la simplu), Nicolae Frunză (19 ani, 544 ATP la dublu), Bogdan Borza (20 ani, 707 ATP la simplu) și Horia Tecău (32 ani, 9 ATP la dublu).
ROMANIA AUSTRIA CUPA DAVIS. România conduce cu 3-2 în meciurile directe cu Austria, pe care a învins-o în 1976, la Viena, 4-1 în sferturile zonei Europa, în 1980, cu 3-2 la București, în primul tur al zonei Europa, și în 2002, la Constanța, cu 5-0, în primul tur al zonei Europa-Africa, Grupa I. Austria a câștigat în 1957, 5-0 la București, în primul tur al zonei Europa, și în 1986, 3-2 la Bad Kleinkirchheim, în semifinalele zonei Europa.