Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, a pierdut, duminică, finala China Open, fiind învinsă, cu scorul de 6-4, 7-6 (3), de jucătoarea franceză Caroline Garcia, locul 15 WTA. În ciuda acestui eşec, Simona Halep va reveni de la Beijing ca ocupantă a locului I mondial.
Garcia este poate cea mai în formă jucătoare în acest moment, după ce săptămâna trecută câştigase turneul de la Wuhan, de categorie Premier 5, iar acum a ajuns în finală la Beijing. Duminică, ea a fost agresivă de la începutul meciului cu Halep, pentru că românca a abordat finala de la Beijing cu prea multă precauţie, cedând deliberat iniţiativa adversarei.
Halep a început meciul cu un break, dar Garcia l-a recuperat imediat. În continuare, cele două sportive şi-au fructificat serviciul până la 5-4, când Garcia a încheat setul cu un break, 6-4, după 44 de minute.
Jucătoarea română şi-a schimbat evoluţia în setul secund. A trecut ea la conducerea jocului, şi-a asumat mai multe riscuri, iar Garcia părea că se clatină şi că meciul cu Elina Svitolina, disputat de ea timp de aproape trei ore şi jumătate, în sferturi, nu putea rămâne fără urmări.
Două au fost momentele importante ale acestui set, unul fără break-uri. La 2-3, Halep a cerut interveniţia fizioterapeutului pentru o problemă musculară la piciorul drept. Ea a continuat jocul şi la 3-3 a avut nu mai puţin de nouă mingi de break, inclusiv avantaj de 40-0. Nu a reuşit să le fructifice şi setul a curs către tie-break, pe care Garcia l-a câştigat la 3. Cu 6-4, 7-6 (3), după o oră şi 52 de minute, Garcia a obţinut cea mai bună performanţă din carieră, un trofeu de competiţie Mandatory, şi prima victorie din trei întâlniri cu Halep.
Calificarea în finală este recompensată cu 636.300 de dolari şi cu 650 de puncte WTA. Câştigătoarea va primi 1,27 milioane de dolari şi 1.000 de puncte WTA.
Halep rămâne după China Open cu locul I WTA şi cu câteva succese importante. Luni, la publicarea clasamentului WTA, românca va avea 40 de puncte în plus faţă de fostul lider, spaniola Garbine Muguruza.
Simona Halep şi-a „achitat” toate datoriile la China Open: a obţinut prima victorie în faţa Mariei Şarapova, apoi a învins-o clar pe Daria Kasatkina, după ce fusese întrecută la fel de clar săptămâna trecută, la Wuhan. Însă Jelena Ostapenko era prima pe listă, după ce letona a privat-o de cele mai importante performanţe ale carierei, titlul la Roland Garros şi locul 1 WTA. Iar românca a câştigat meciul din semifinale cu Ostapenko, cel care i-a adus poziţia de număr 1 mondial.
Pentru Halep urmează evoluţia la Turneul Campioanelor, din 23-29 octombrie.
Trofeele şi finalele Simonei Halep sunt următoarele:
Titluri WTA de simplu: 15 – Madrid (Premier Mandatory), în 2017, Montreal (Premier 5), Bucureşti (WTA) Madrid (Premier Mandatory), toate trei în 2016, Shenzhen (WTA), Dubai (Premier 5), Indian Wells (Premier Mandatory), toate trei în 2015, Doha (Premier 5), Bucureşti (WTA), ambele în 2014, Nurnberg (WTA), ‘s-Hertogenbosch (WTA), Budapesta (WTA), New Haven (Premier), Moscova (Premier) şi Sofia (turneul „mic” al campioanelor), toate cele şase în 2013;
Finale WTA de simplu: 12 – Beijing (Premier Mandatory) Cincinnati (Premier 5), Roland Garros (Grand Slam), Roma (Premier 5), în 2017, Rogers Cup (Toronto), Cincinnati (ambele de categorie Premier 5), în 2015, WTA Finals – Singapore (Turneul Campioanelor), Roland Garros (Grand Slam), Madrid (Premier Mandatory), toate trei în 2014, Bruxelles (Premier), în 2012 şi Fes (WTA), în 2011 şi 2010.
Cum a decurs meciul:
SIMONA HALEP – CAROLINE GARCIA 4-6, 6-7 (tie-break pierdut la 3 de Simona)
SIMONA HALEP – CAROLINE GARCIA LIVE TEXT FINALA DE LA BEIJING: 4-6, 6-6, se joacă tie-break.
SIMONA HALEP – CAROLINE GARCIA LIVE VIDEO ONLINE DIGI SPORT 4-6, 5-5, tensiunea se prelungeşte.
SIMONA HALEP – CAROLINE GARCIA LIVE TEXT FINALA DE LA BEIJING: 4-6, 4-5, momente grele pentru Halep, care se află la un game de pierderea meciului. Caroline Garcia a cerut din nou intervenţia antrenorului.
SIMONA HALEP – CAROLINE GARCIA LIVE TEXT FINALA DE LA BEIJING: 4-6, 4-4, game la 0 pentru Simona.
SIMONA HALEP – CAROLINE GARCIA LIVE VIDEO ONLINE DIGI SPORT 4-6, 3-4, franţuzoaica a salvat nouă mingi de break.
SIMONA HALEP – CAROLINE GARCIA LIVE VIDEO ONLINE DIGI SPORT 4-6, 2-3, Caroline apelează pentru a doua oară la serviciile antrenorului.
SIMONA HALEP – CAROLINE GARCIA, FINALA DE LA BEIJING: 4-6, 2-2, Simona schimbă ritmul şi îşi câştigă mai uşor serviciul.
SIMONA HALEP – CAROLINE GARCIA LIVE VIDEO ONLINE DIGI SPORT 4-6, 1-2, momente grele pentru Simona la Beijing
SIMONA HALEP – CAROLINE GARCIA LIVE TEXT FINALA DE LA BEIJING: 4-6, Simona pierde primul set.
SIMONA HALEP – CAROLINE GARCIA LIVE TEXT FINALA DE LA BEIJING: 3-3, Simona îşi câştigă serviciul greu, la avantaje.
SIMONA HALEP – CAROLINE GARCIA LIVE TEXT FINALA DE LA BEIJING: 2-2, fiecare jucătoare îşi câştigă serviciul.
SIMONA HALEP – CAROLINE GARCIA LIVE TEXT FINALA DE LA BEIJING: 1-1, Simona face multe greşeli pe propriul serviciu şi scorul redevine egal.
SIMONA HALEP – CAROLINE GARCIA LIVE TEXT FINALA DE LA BEIJING: 1-0, început excelent, break lejer reuşit de Simona, la 0.
UPDATE: Plouă la Beijing, se va juca pe terenul central, cu acoperişul tras, fetele au ieşit la încălzire.
Românca va lupta pentru al patrulea trofeu Premier Mandatory din carieră contra unei jucătoare aflate în faţa celei mai importante finale din carieră.
Simona Halep are 15 trofee WTA în carieră, cele mai importante fiind triumfurile de la Indian Wells (2015) şi Madrid (2016 si 2017), de la turnee de categorie Premier Mandatory.
Caroline Garcia se afla înaintea Open-ului Chinei pe locul 15 în clasamentul WTA şi este într-o perioadă excelentă, după ce a câştigat săptămâna trecută turneul Premier 5 de la Wuhan. Garcia mai avea trei trofee în carieră, toate însă în turnee de categorie International: Bogota (2014), Strasbourg şi Mallorca (2016).
Halep a câştigat ambele dueluri directe de până acum cu jucătoarea în vârstă de 23 de ani. În 2016, la Sydney, a învins-o în optimile turneului de la Sydney pe franţuzoaică în trei seturi, 6-4, 2-6, 6-1, iar în acest an, la Toronto, s-a impus categoric în sferturile de finală, cu 6-4, 6-2.
Garcia, a 15-a jucătoare a lumii, care va împlini 24 de ani pe 16 octombrie, a obținut a zecea victorie consecutivă și a mai făcut un pas pentru calificarea la Mastersul de la Singapore (22-29 octombrie).
Duminică, în finala de la Beijing, Caroline Garcia o va întâlni pe noul nr.1 mondial (de luni), românca Simona Halep, care a trecut în semifinale, tot sâmbătă, de letona Jelena Ostapenko, cu 6-2, 6-4.
Simona Halep devine prima româncă lider mondial WTA și a 25-a de la introducerea clasamentului mondial.
Componenţii echipei naţionale de fotbal a României, care se află la Copenhaga pentru meciul cu Danemarca, au felicitat-o printr-un mesaj video, sâmbătă seară, pe Simona Halep, pentru accederea pe primul loc în clasamentul mondial la tenis.
„Bravo, Simona! Suntem mândri de tine”, au spus tricolorii după antrenamentul susţinut în Danemarca.
Naţionala de fotbal a României va întâlni Danemarca, duminică, de la ora 19.00, la Copenhaga, în ultima etapă a grupelor de calificare la Cupa Mondială din 2018.
Simona Halep s-a apucat de tenis la 4 ani. Și-a sacrificat copilăria, dar nu-i pare rău. A făcut ce i-a plăcut, a muncit enorm, a câştigat faimă şi bani. Iar noi am câştigat un sportiv care, după mulţi ani, a dus din nou România în istoria tenisului mondial.
Ioan Stan este antrenorul care a descoperit-o pe Simona. Când era mică, juca fotbal cu băieții și alerga bine, își amintește el.
Din 2013, Simona Halep ne ţine pironiţi în faţa televizoarelor la fiecare mare meci. Harta performanţelor sale e impresionantă. Are în palmares 15 titluri WTA la simplu şi alte 11 finale.
Cele mai importante momente ale carierei rămân, totuși, cele două finale de la Roland Garros. Sportul de performanţă a facut-o sa treacă prin toate stările: euforie, extaz, tristeţe sau neputinţă.
Ambiţioasă și perseverentă, dar totuşi timidă… Simonei îi place să câştige. Şi joacă de plăcere, nu pentru bani. Bani a strâns destui. A câștigat peste 19 milioane de dolari din premii. Dar şi investiţiile în pregătirea ei au fost uriaşe.
Nu-i place să fie în centrul atenţiei, joacă tenis din pasiune, nu poate sta departe de teren mai mult de trei zile.
În peste două decenii de când s-a apucat de tenis, racheta i-a devenit o prelungire a braţelor. Pasiunea şi determinarea le-a avut de copil dar, în timp, a învățat să-și controleze mai bine emoţiile.
Şi tot sportul de performanţă a făcut-o să guste şi din paharul amar al singurătăţii, mai ales când a pierdut.
Istoria se scrie însă cu sacrificii. Iar ca să ajungă aici, Simona Halep a muncit enorm. Familia e punctul ei de sprijin, pe Justine Henin o are drept idol şi la Gheorghe Hagi se uită cu admiraţie.
Când va lăsa racheta din mână, Halep va ieşi definitiv din teren. Nu mai vrea nicio conexiune cu această lume. Îşi doreşte, în schimb, o familie şi copii.
După trei încercări ratate, Simona Halep trece, în cele din urmă, pe primul loc al clasamentului WTA, după ce, sâmbătă, ÎN DIRECT la Digi Sport 2, a învins-o pe Jelena Ostapenko în două seturi (6-2, 6-4) și s-a calificat în finala de la Beijing, ultimul turneu din categoria Premier Mandatory din 2017. Are mari șanse să încheie acest an ca lider mondial.
Calcule pentru păstrarea primului loc
În actualul sezon, după finala de la China Open, în care o va întâlni pe Caroline Garcia, duminică, de la 11:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 2, românca va mai juca apoi doar la Turneul Campioanelor, din Singapore, acolo unde va fi prezentă pentru al patrulea an consecutiv.
De altfel, cu anumite excepții, majoritatea jucătoarelor calificate la WTA Finals vor merge direct în Singapore, după Beijing. Excepție fac Elina Svitolina, Caroline Wozniacki și Venus Williams, care vor merge la Hong Kong, săptămâna viitoare. Pe lângă acestea, Caroline Garcia și Johanna Konta sunt practic obligate să joace și la următoarele competiții, întrucât se află în luptă directă pentru ultimul loc care asigură calificarea la Turneul Campioanelor. Franțuzoaica este deja înscrisă la Tianjin, săptămâna viitoare, iar britanica ar trebui să participe la Moscova, în perioada 16-22 octombrie.
Revenind la Halep, calculele depind, în primul rând, de victoria din finala cu Garcia de la Beijing. Dacă va câștiga, va ajunge la 6.025 de puncte în clasamentul WTA Race (cel care practic contează cel mai mult la finalul anului, întrucât determină jucătoarele calificate la Turneul Campionilor și el urmează să coincidă cu WTA Ranking la încheierea sezonului). Asta înseamnă că va avea un avans de 390 de puncte față de Muguruza și de 920 de puncte față de Pliskova.
Până la competiția din Singapore, de sportiva din România se poate apropia însă Elina Svitolina (5.000 de puncte în prezent), în funcție de performanța pe care o va realiza în Hong Kong (turneu din categoria International, unde campioana va primi 280 de puncte).
În cazul în care ucraineanca va câștiga turneul la care va participa săptămâna viitoare, Top 4 WTA Race, înainte de WTA Finals din Singapore ar putea arăta astfel:
1. Halep 6.025 de puncte (dacă va câștiga finala de la Beijing)
2. Muguruza 5.635
3. Svitolina 5.225
4. Pliskova 5.105
Cum la realizarea clasamentului mondial se ține cont de punctele obținute de jucătoare în maximum 16 turnee (dintre care 11 trebuie să fie cele patru de Grand Slam, Turneul Campioanelor, cele patru Premier Mandatory și cele mai bune două Premier 5), după competiția din Singapore, punctele obținute acolo le vor substitui pe cele adunate la cel mai slab turneu din celelalte cele mai bune șase de care s-a ținut cont la realizarea WTA Race. Mai jos puteți vedea cum ar arăta clasamentul după eliminarea respectivelor puncte, în situația în care Svitolina va triumfa la Hong Kong, iar Halep va câștiga finala de la Beijing:
1. Halep 5.995
2. Muguruza 5.450
3. Svitolina 5.120
4. Pliskova 5.005
La Turneul Campioanelor, câștigătoarea acestuia va putea aduna maximum 1500 de puncte, deoarece va primi:
125 de puncte pentru fiecare meci jucat în grupe (maximum trei meciuri)
125 de puncte pentru fiecare victorie în grupe (maximum trei victorii)
330 de puncte pentru victoria din semifinale
420 de puncte pentru victoria din finală
Astfel, ținând cont de aceste calcule, Halep, dacă va lua titlul la Beijing, va avea nevoie să repete rezultatele Garbinei Muguruza, până în semifinale, inclusiv în Singapore, pentru a rămâne pe primul loc și la finalul anului.
Pentru a nu fi devansată de Svitolina sau Pliskova, Simonei îi sunt suficiente doar două victorii în turneul de final de an, asta dacă una dintre cele două va câștiga trofeul după ce se va impune și în toate partidele din faza grupelor.
Dacă va încheia anul pe primul loc, Simona Halep are mari șanse să fie principală favorită la Australian Open 2018 și să se bucure în premieră de acest statut la un turneu de Grand Slam. Posibilitatea ca românca să se regăsească într-o astfel de situație este cu atât mai mare, cu cât jucătoare precum Muguruza și Pliskova au obținut rezultate importante în prima săptămână a acestui an și vor trebui să-și apere punctele la începutul lui 2018.