O reprezentantă a fotbalului feminin, un african şi un francez se bat pentru Trofeul Puskas. Este vorba despre Deyna Casellanos, din Venezuela, Olivier Giroud (Arsenal) şi Oscarine Masuluke – jucător legitimat la FC Baroka. Cel mai frumos gol al anului va fi votat de suporteri şi va fi anunţat pe 23 octombrie.
Deyna Castellanos – componentă a naţionalei U17 a Venezuelei. Golul a fost marcat în Cupa Mondială U17 din 2016, într-un meci contra Camerunului.
Olivier Giroud – un gol marcat pentru Arsenal într-un meci cu Crystal Palace. Este primul francez nominalizat la Trofeul Puskas.
Oscarine Masuluke – un portar sud-african legitimat la FC Baroka. A înscris în ultimul minut al meciului cu Orlando Pirates. Este primul african nominalizat la acest trofeu.