Nick Kyrgios, nr. 21 ATP, finalist la turneul de la Beijing, de la finele săptămânii trecute, unde a fost învins de Rafael Nadal, a renunţat la partidă fără nicio explicaţie după ce a primit un punct de penalitate din partea arbitrului şi a pierdut primul set la tie-break (5-7) în faţa americanului clasat pe locul 45 mondial. În momentul în care a decis să abandoneze, Kyrgios a fost huiduit de spectatorii prezenți la meci.
Un membru al staff-ului lui Kyrgios (22 ani) a precizat pentru AFP că acest abandon subit ar fi datorat unei accidentări la un umăr. Dacă australianul a părut să aibă un uşor disconfort la începutul partidei, pe parcurs a părut că el şi-a regăsit capacităţile de joc.
Australianul nu este străin de diverse reacţii pe teren. Duminica trecută, în finala de la Beijing, el a protestat la adresa arbitrului după un punct considerat discutabil.
În următorul tur, Steve Johnson îl va întâlni pe chinezul Di Wu (nr. 233 mondial), care a trecut de francezul Jeremy Chardy (Nr. 83), cu 7-6(2), 6-2.
Steve Johnson through to @SH_RolexMasters second round after Kyrgios retires.#SHRolexMasters pic.twitter.com/cf3sgfZpPv
— Tennis TV (@TennisTV) October 10, 2017