Mihaela Buzărnescu (29 ani), venită din calificări, a avut nevoie de o oră și 35 de minute pentru a trece de Kontaveit (21 ani), nr. 35 mondial, unul dintre cele mai bune rezultate din cariera sa.
Românca și-a asigurat un cec de 2.669 dolari și 48 puncte WTA.
În optimi, Mihaela Buzărnescu va juca împotriva învingătoarei meciului dintre croata Alja Tomljanovic (177 WTA) și portoricana Monica Puig (67 WTA), campioana olimpică en titre.
La dublu, Buzărnescu face pereche cu jucătoarea georgiană Oksana Kalașnikova, adversarele din primul tur fiind Lara Arruabarrena și Veronica Cepede Royg (Paraguay).
Pe tabloul principal al probei de simplu se mai o româncă, Sorana Cîrstea (37 WTA), cap de serie nr. 5, care va juca miercuri, în primul tur, împotriva belgiencei Alison Van Uytvanck (85 WTA).