Ambasadorul SUA: Lupta împotriva corupţiei din România trebuie susţinută. Nu avem un aliat şi un prieten mai bun decât România

Hans Klemm, ambasadorul SUA la Bucureşti, a declarat că lupta împotriva corupţiei din România trebuie susţinută. Mesajul ambasadorului american vine în contextul în care deputaţii au votat împotriva cercetării penale a fostului ministru al Fondurilor Europene, Rovana Plumb, cât şi a controverselor din jurul şefei DNA, în care se cere chiar revocarea sa.
Filip Stan
19 oct. 2017, 07:24
Ambasadorul SUA: Lupta împotriva corupţiei din România trebuie susţinută. Nu avem un aliat şi un prieten mai bun decât România

„A doua prioritate este să promovăm democraţia, să continuăm să încurajăm România să aibă un viitor democratic, valori democratice şi consolidarea instituţiilor democratice şi o componentă importantă a acestui efort este să susţinem lupta României împotriva corupţiei, care s-a intensificat în ultimii 15 ani, o luptă pe care preşedintele meu a aplaudat-o şi continuă să o sprijine”, a declarat Hans Klemm, conform România TV.

Klemm: SUA nu au un aliat și un prieten mai bun decât România în această parte a lumii

Statele Unite ale Americii nu au „un aliat și un prieten mai bun decât România” în regiune iar, pentru a atrage investitori americani, țara noastră trebuie să asigure un climat de afaceri „previzibil și transparent”, a declarat, joi, ambasadorul SUA la București, Hans Klemm.

Acesta a vorbit, alături de șeful Guvernului, Mihai Tudose, în deschiderea forumului „Trade Winds”, care aduce în România cea mai importantă misiune comercială din SUA.

„Nu avem un aliat și un prieten mai bun decât România în această parte a lumii”, a afirmat diplomatul și a detaliat câteva dintre domeniile în care cele două țări colaborează.

„Colaborăm foarte bine pentru a aduce pacea și securitatea în această regiune, în comunitatea transatlantică, luptăm împreună pe câmpuri de luptă departe de România. Alături de colaborarea în domeniul militar, ducem o luptă foarte susținută împotriva corupției, împotriva terorismului, crimei organizate, traficului de persoane și în domeniul intelligence”, a subliniat Klemm.

El a spus că una dintre prioritățile mandatului său la București este promovarea democrației, anume „consolidarea instituțiilor democratice”. „Un efort important în acest sens este susținerea luptei anticorupție — o luptă care a evoluat enorm în ultimii 15 ani, o luptă pe care președintele meu a admirat-o și pe care SUA s-au angajat să o susțină”, a punctat șeful reprezentanței diplomatice americane.

Referindu-se la dimensiunea economică a Parteneriatului România-SUA, Klemm a evidențiat că alegerea de a investi într-o țară aparține companiilor, dar „cel mai bun lucru pe care îl poate face România pentru a încuraja firmele americane să investească aici este să asigure un climat de afaceri pozitiv, care este transparent, predictibil, stabil”.

În cadrul Trade Winds, a punctat el, se va crea „o rețea regională de experți” în domeniul economic. Klemm a arătat că România are „economia cu cea mai rapidă creștere din Uniunea Europeană”. A dat ca exemplu recentele memorandumuri semnate între Guvernul României și companiile americane ce activează în domeniul Apărării — General Dynamics și Raytheon. „Sunt simbolice pentru oportunitățile ce se deschid companiilor interesate să investească în această parte a lumii”, a mai afirmat el.

La rândul său, Dale Tasharski, adjunctul asistentului secretarului pentru Europa din Departamentul Comerțului al SUA, a vorbit despre oportunitățile din regiune.

„Europa de Sud-Est are 60 de milioane de consumatori și un PIB total de 500 de miliarde de dolari”, a spus el.

În opinia lui Tasharski, „clasa de mijloc și antreprenorii emergenți fac Europa de Sud-Est să se remarce ca destinație pentru investitorii americani”.

Trade Winds reprezintă cel mai mare eveniment de promovare comercială organizat anual de către Departamentul Comerțului al SUA, ajuns la a zecea ediție.

România este principala destinație a misiunii economice din perioada 16-24 octombrie, care se va deplasa și în Bulgaria, Grecia, Serbia și Croația. La Forumul de afaceri de la București sunt invitați să participe oficiali și oameni de afaceri din întreaga regiune.

Citeşte şi: Mihai Tudose la întâlnirea cu oamenii de afaceri americani: România are multe de oferit în agricultura, IT, industria high-tech

România are multe de oferit în domenii ca agricultura, industria high-tech, IT și producția industrială, a declarat premierul Mihai Tudose, joi, la deschiderea Business Development Conference, eveniment organizat în cadrul misiunii comerciale Trade Winds 2017.

„România este una dintre cele mai mândre națiuni din UE, astăzi când ne mândrim cu cea mai mare rată de creștere economică. Ne mândrim, pe lângă apartenența europeană și parteneriatul cu Uniunea Europeană, parteneriatul cu NATO, și cu aniversarea a 20 de ani de Parteneriat strategic cu Statele Unite ale Americii. Avem în România foarte multe de oferit de la potențial în zona de agricultură, până la potențialul extraordinar în industria high-tech, în IT, trecând la producția industrială, unde, din nou, ne mândrim cu o creștere de 8% față de anul trecut”, a afirmat Tudose.

Prim-ministrul și-a exprimat convingerea că prezența în România a unor firme americane de renume mondial, ca Ford, Raytheon, General Dynamics, Bell Helicopters, care au venit și au investit, au făcut transfer tehnologic, reprezintă „un bun exemplu și o declarație a mediul de afaceri american” pentru țara noastră.

 

DailyBusiness
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
Spynews
Primele imagini cu Papa Francisc în sicriu! Ce ritualuri urmează în Vatican | FOTO
Bzi.ro
Andreea Esca, petrecere în costum de baie de Paște! Imagini inedite cu vedeta PRO TV în vacanța din Grecia
Fanatik.ro
Ce trebuie să dai de pomană și ce nu e bine să împarți de Sfântul Gheorghe 2025. Este sărbătoare mare, cu cruce roșie în calendar
Capital.ro
Românii vor fi amprentați. Obligație pentru noile buletine cu cip. Te prezinți la serviciul comunitar
Playtech.ro
Moștenitor în străinătate. Unde se face procura pentru succesiune
DailyBusiness
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, dă asigurări că nu vom petrece Paștele pe întuneric. ”NU există risc de black-out în România, în condițiile actuale!”
Adevarul
Gabriel Liiceanu spune cu cine (nu) votează și de ce. „Poporul român doarme liniștit în cel mai cumplit vacarm”
wowbiz.ro
Ioana Tufaru, ceartă cu soțul: "Mi-am făcut bagajele și am plecat. Nu mai suportam..." | Declarații exclusive
Spynews
Chef Richard Abou Zaki de la Chefi la cuțite, alături de Mădălina Ghenea, la Roma. Ce pun la cale cei doi: “Abia aștept…” | FOTO
Spynews
Elena Viscu se căsătorește din nou?! Fosta soție a lui CRBL, moment emoționant la o nuntă! | VIDEO
Evz.ro
Bijuteria renăscută din colbul ruinelor: Povestea unui lăcaș legendar din România ce ascunde secretele trecutului
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
FOTO. Cum arată iubita afaceristului care a plătit 400.000.000 de dolari pe 1.000 de apartamente
kanald.ro
O turistă a murit dupa ce s-a răsturnat cu ATV-ul pe Clisura Dunării
Cancan.ro
Cauza morții fetei de 15 ani care a căzut cu trotineta. Ce s-a întâmplat cu Valentina, în șanț
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
România a pierdut o mare valoare. Și-a pus amprenta asupra întregii țări. Va fi veșnic în amintirea românilor
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Raluca Zenga, apariție exotică într-un costum de baie cu o vedere generoasă, chiar în ziua de Paşte
stirilekanald.ro
Comoara romană ascunsă, găsită înainte de Paște în Giurgiu! Este una dintre cele mai mari descoperiri din istoria recentă
Horoscop special Alina Bădic. Finalul lunii aprilie aduce surprize total neașteptate, dar și provocări. Zodiile care dau lovitura
MediaFlux
Cea mai mare teamă a lui Papa Francisc înainte de moarte. Ultimele ore din viață
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Orașul în care un apartament renovat costă cât o mașină SH