Nu numai merele sunt preferate. Şi pepenii şi morcovii sunt pe placul animalelor.
„Le sunt administrate legume şi fructe în exces şi avem în adăposturi duşuri, bazine cu apă pentru a se răcori„, a decalarat Dragoş Rusu, medic veterinar Grădină Zoologică.
Singurii care au şi ventilatoare sunt caii frezieni. Maimuţele, însă, se răsfaţă cu duşuri.
„Fac duş peste zi de 4, 5 ori, de cât e nevoie. Şi au nevoie de surplus de apă şi de surplus de suculente pentru a nu se deshidrata„, a spus Paraschiva Înjunghiatu, angajat.
„Până acum nu s-a întâmplat nimic, sperăm să nu se întâmple. Cel puţin cât mai durează canicula am luat toate măsurile de precauţie„, a precizat Bogdan Toader, director Grădina Zoologică din Ploieşti.
La Zoo Ploieşti sunt aproximativ 400 animale din peste 30 de specii.