Heiko Herrlich, antrenorul lui Bayer Leverkusen, a fost protagonistul unui moment penibil în optimile de finală ale Cupei Germaniei, jucat contra Borussiei Monchengladbach.
La un moment dat el a fost atins uşor de Denis Zakaria, mijlocaşul lui Gladbach, moment în care s-a aruncat la pământ, simulând că a fost împins violent. Jucătorii celor de la Borussia Monchengladbach l-au încercuit pe Heiko Herrlich, în timp ce unul dintre spectatori a aruncat cu un pahar de bere spre antrenorul de 46 de ani.
La finalul meciului, Herrlich şi-a cerut scuze pentru faptul că a simulat. „A fost o prostie! Aş vrea să-mi cer scuze pentru ceea ce am făcut„, a spus acesta.