În meciul decisiv contra Belgiei, România a avut în teren două surori gemene: Florina și Karina Murariu. Cele două sportive de la Agroland Timișoara speră să aducă la turneul final din Bulgaria (13-18 aprilie) prima medalie pentru voleiul românesc după Revoluție.
Extrema Florina Murariu, legitimată la UVT Agroland Timișoara, a fost una dintre cele mai bune „tricolore” a preliminariilor. Florina a reușit în cele trei meciuri disputate 38 puncte (13 cu Elveția, 8 cu Suedia, 17 cu Belgia). Conform statisticii de pe site-ul cev.lu, Florina Murariu este pe locul al treilea în clasamentul jucătoarelor cu cel mai bun serviciu din fazele preliminare, cu 11 ași reușiți în 10 seturi.
La turneul final din luna aprilie au mai obținut calificarea Belarus, Germania, Ungaria, Turcia, Olanda, Slovenia, Italia, Rusia, Serbia și Ucraina. Gazda Bulgaria este calificată din oficiu. Această generație a României va bifa astfel a doua prezență la un turneu final al Campionatului European, după ce a participat și la categoria de vârstă U16, tot în Bulgaria, unde s-a clasat pe poziția a șaptea.