Mihaela Buzărnescu (29 ani, 57 WTA) bifează astfel a doua sa semifinală din carieră, după cea de la Linz, de anul trecut.
Mihaela Buzărnescu a fost condusă în primul set cu 5-2, dar a reuşit să revină spectaculos şi să egaleze, 5-5, apoi 6-6, pentru ca să se impună in tiebreak cu 7-5. Românca a dominat clar setul secund, adjudecat cu 6-1.
Buzărnescu şi-a asigurat un cec de 11.500 dolari şi 110 puncte WTA, urmând să joace în penultimul act cu ucraineanca Lesia Ţurenko (28 ani, 43 WTA). Cealaltă semifinală le va opune pe Heather Watson (Marea Britanie) şi pe Elise Mertens (Belgia/N. 2).
În urma victoriilor de la Hobart, Mihaela Buzărnescu va urca cel puţin până pe locul 47, urmând să intre în premieră în Top 50 mondial.