În setul secund, după o dublă greşeală, Alize Cornet s-a prăbuşit pe teren, unde a rămas mai bine de un minut. Imediat, un copil de mingi a venit să îi ofere un prosop cu gheaţă, iar doctorul turneului a sosit pentru a vedea ce se întâmplă.
„Cred că este foarte periculos ce se întâmplă. Nu suntem roboţi, regulile trebuie schimbate! Organizatorii sunt foarte grijulii, doctorul m-a ajutat mult azi şi am putut continua. Dar, totuşi, să joci în asemenea condiţii este periculos pentru sănătatea noastră. Publicul stă la umbra, dar pentru jucători e foarte dificil!„, a spus Alize Cornet, la conferinţa de presă.
The brutal 42°C heat really took it’s toll on Alize Cornet during her defeat to Elise Mertens pic.twitter.com/Vxy9dH0Bbw
— Eurosport UK (@Eurosport_UK) January 19, 2018