EURO 2018. Tricolorii au făcut un meci bun, pierzând mai drastic decât ar fi meritat în faţa unei echipe aflate pe locul 7 în clasamentul mondial.
Lusitanii s-au impus prin golurile marcate de Pedro Cary (3’48”), Fabio Cecilio (18’46”), ambele din pasele unuia dintre cei mai buni jucători ai lumii Ricardinho, care a semnat al treilea gol al Portugaliei (35’29”), cu o spectaculoasă ”rabona”, ultimul gol fiind marcat de Bruno Coelho (37’00”).
Pentru România (locul 23 în lume) a înscris ”veteranul” Dumitru ”Mimi” Stoica (33’21”), într-un moment în care echipa antrenată de Robert Lupu evolua cu cinci jucători de câmp (fără portar). Cristian Matei a şutat puternic, portarul Vitor Hugo a respins, Savio a recentrat, iar Stoica a trimis în plasă.
România a avut şi trei bare, prin Stoica (28’33”), Florin Matei (31’42”) şi Savio Valadares (39’51”).
România a început cu următorul ”cinci”: Toniţă – Florin Matei, Florin Ignat, Savio, Paulo Ferreira. Au mai jucat Cristian Matei, Emil Răducu, Felipe Oliveira, Stoica şi Pânzaru.
Portugalia: Bebe – Pedro Cary, Bruno Coelho, Joao Matos, Ricardinho. Antrenor: Jorge Braz. Rezerve: Andre Sousa, Vitor Hugo – Andre Coelho, Tunha, Nilson Miguel, Fabio Cecilio, Marcio Moreira, Pany Varela, Tiago Brito.
În următorul meci din Grupa C, România va întâlni Ucraina – locul 8 mondial (2 februarie, ora 21,45), ultima partidă a grupei fiind Ucraina – Portugalia (4 februarie, ora 19,00). Primele două clasate se califică în sferturile de finală.