Sorana Cîrstea, locul 38 WTA, a învins-o, sâmbătă, cu scorul de 6-2, 6-2, pe Carol Zhao, locul 138 WTA, în primul meci al întâlnirii România – Canada, care se dispută la Cluj-Napoca, în Grupa Mondială II a Cupei Federaţiei.
Românca a avut puţine probleme cu numărul 1 canadian. Un singur break cedat de Cîrstea, în primul set, când a fost egalată după ce a condus cu 2-0, cu break în ghemul secund. Au urmat şapte ghemuri câştigate la rând de sportiva română, care s-a impus după 53 de minute de joc (27 de minute setul I).
În cel de-al doilea meci al zilei de sâmbătă se vor întrece Irina-Camelia Begu, locul 37 WTA, şi Bianca Andreescu, locul 173 WTA.
Echipa învingătoare din această întâlnire va juca, în 21-22 aprilie, barajul pentru promovarea în primul eşalon valoric al FedCup, iar învinsa va evolua pentru menţinerea în Grupa Mondială II.
Sorana Cîrstea-Carol Zhao: 6-2, 6-2
Din echipa noastră lipsește cea mai bună jucătoare a României, Simona Halep. Numărul doi mondial a refuzat tricolorul din cauza unor probleme medicale suferite după turneul istovitor de la Australian Open.
Sorana Cirstea o va intalni pe Carol Zhao in primul meci de simplu al intalnirii dintre echipele Romaniei si Canadei, din Grupa Mondiala II a Fed Cup, sambata, de la ora 13,00, in Sala Polivalenta din Cluj-Napoca, potrivit tragerii la sorti efectuate vineri de primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc.
”Sunt extrem de încântată să fiu aici la Cluj, mâine va fi debutul meu, am auzit numai lucruri frumoase despre atmosferă şi public. Mâine voi deschide confruntarea, sper să aduc un punct României, să începem cu dreptul”, a spus Cîrstea în cadrul conferinţei de presă organizată după tragerea la sorţi.
Jucătoarea din România susține că a reușit să se acomodeze destul de repede cu suprafața de joc din Sala Polivalentă. „La început mi s-a părut destul de rapidă, dar acum e OK, mi se pare… adică vine mingea bine, sare destul de bine… nu am simţit diferenţe foarte mari faţă de ultimul turneu la care am jucat”, a mai menționat Ana Bogdan.
La rândul său, căpitanul nejucător al echipei Românie, Florin Segărceanu, a subliniat că fetele iau jocul foarte în serios, chiar dacă ”pe hârtie” sunt favorite în această competiţie.
”Când joci pentru ţară, când joci în faţa spectatorilor sunt emoţii suplimentare, iar faptul că jucătoarele din Canada nu au nicio presiune poate să însemne mult în felul în care gestionezi acest meci. Cu toţii suntem conştienţi că trebuie să luăm meci în serios chiar dacă jucătoarele din Canada nu sunt atât de bine plasate ca ale noastre, dar în teren uneori este dificil”, a spus Segărceanu.
FED CUP 2018 LIVE VIDEO ONLINE ROMANIA – CANADA: Sorana Cîrstea-Carol Zhao LIVE STREAMING DIGI SPORT. Irina Begu a spus şi ea că deşi echipa are, în principiu, ca obiectiv, câştigarea Fed Cup, primul pas asupra căruia se vor concentra este câştigarea fiecărui meci în parte. Irina Begu va juca sâmbătă împotriva Biancăi Andreescu, jucătoare de origine română a Canadei. Ambele jucătoare şi-au exprimat speranţa că va fi un meci frumos.
Jucătoarea de tenis Sorana Cîrstea o va întâlni pe Carol Zhao în primul meci de simplu al întâlnirii dintre echipele României şi Canadei, din Grupa Mondială II a Fed Cup, sâmbătă, de la ora 13,00, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, potrivit tragerii la sorţi efectuate vineri de primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc. La rândul său, Ana Bogdan, care va evolua pentru prima dată în Fed Cup, a spus şi ea că este bucuroasă că face acest prim pas în ţara ei.
”Cel mai mult mă bucur că voi juca la mine în ţară. Atmosfera a fost una bună pe parcursul acestei săptămâni, ne-am antrenat foarte bine împreună, am învăţat multe lucruri şi sinceră să fiu îmi doresc din tot sufletul să câştigăm”, a apus Ana Bogdan.
Sorana Cîrstea o va întâlni pe Carol Zhao în primul meci de simplu al întâlnirii dintre echipele României şi Canadei, din Grupa Mondială II a Fed Cup, sâmbătă, de la ora 13,00, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca.
Cîrstea (27 ani, 38 WTA) o va înfrunta în premieră pe Zhao (22 ani, 138 WTA), cea mai bună jucătoare din lotul deplasat de oaspete.
Al doilea meci de simplu se va desfăşura între Irina Begu (27 ani, 37 WTA) şi jucătoarea de origine română Bianca Andreescu (17 ani, 173 WTA).
Duminică, de la ora 12,00, are loc partida dintre Begu şi Zhao, urmată de meciul dintre Cîrstea şi Andreescu. În meciul de dublu se vor înfrunta cuplurile Ana Bogdan/Raluca Olaru şi Katherina Sebov/Gabriela Dabrowski, dar, în funcţie de rezultat, se pot opera modificări în componenţa perechilor.
Doar Begu a întâlnit-o pe Zhao, învingând-o cu 6-4, 6-4 în 2013 în calificări la Toronto.
România are două victorii în tot atâtea meciuri cu Canada. Echipa noastră a învins Canada cu scorul de 3-2, la Montreal, în aprilie 2015, graţie acestei victorii promovând în Grupa Mondială. România mai are o victorie în faţa Canadei, în 1983, la Zurich, 3-0 în primul tur al Grupei Mondiale.
Cîrstea (27 ani, 38 WTA) o va înfrunta în premieră pe Zhao (22 ani, 138 WTA), cea mai bună jucătoare din lotul deplasat de oaspete.
Al doilea meci de simplu se va desfăşura între Irina Begu (27 ani, 37 WTA) şi jucătoarea de origine română Bianca Andreescu (17 ani, 173 WTA).
Duminică, de la ora 12,00, are loc partida dintre Begu şi Zhao, urmată de meciul dintre Cîrstea şi Andreescu. În meciul de dublu se vor înfrunta cuplurile Ana Bogdan/Raluca Olaru şi Katherina Sebov/Gabriela Dabrowski, dar, în funcţie de rezultat, se pot opera modificări în componenţa perechilor.
Doar Begu a întâlnit-o pe Zhao, învingând-o cu 6-4, 6-4 în 2013 în calificări la Toronto.
România are două victorii în tot atâtea meciuri cu Canada. Echipa noastră a învins Canada cu scorul de 3-2, la Montreal, în aprilie 2015, graţie acestei victorii promovând în Grupa Mondială. România mai are o victorie în faţa Canadei, în 1983, la Zurich, 3-0 în primul tur al Grupei Mondiale.