Marius Copil a trecut cu 6-4, 6-2 de slovacul Jozef Kovalik, locul 187 ATP. Partida a durat o ora si 16 minute si a fost dominata categoric de roman.
Dupa acest rezultat, Marius Copil si-a asigurat 47.105 euro si cu 150 de puncte ATP, in timp ce castigatorul va primi 89.435 de euro si 250 de puncte ATP.
Romanul va urca pana pe locul 74 ATP si va inregistra astfel revenirea pe cea mai buna pozitie din cariera.
Marius Copil va evolua în prima finală a carierei, în care îl va întâlni pe Mirza Basic (129 ATP). Aceasta va fi a patra întâlnire directă dintre cei doi. Jucătorul din Bosnia-Herțegovina conduce la acest capitol cu 2-1. Copil s-a impus cu 6-3, 6-4 în sferturile de la Izmir (2015). Basic s-a revanșat în 2016, când l-a învins pe român la Australian Open, în calificări (6-3, 7-6) și la Wroclaw (6-4, 7-6).
Aceasta este prima finală ATP disputată de un jucător din România de la Victor Hănescu, care a atins ultimul act în 2011, la Nice. De asemenea, ultimul nostru sportiv care a câștigat o competiție a fost tot Victor Hănescu (Gstaad, 2008).