Rugbiștii români au vrut să-și ia revanșa după eșecul surprinzător înregistrat anul trecut, în Germania, și au făcut-o cu vârf și îndesat. Kinikinilau, Tangimana, Fakaosilea, Macovei, Burcea sau Ionuț Dumitru au reușit eseu după eseu și România a trecut cu un năucitor 85-6 de echipa Germaniei.
Conștienți că partida contează și pentru calificarea la Cupa Mondială de anul viitor, „Stejarii” au pregătit duelul în cele mai mici detalii, iar acest lucru s-a văzut pe teren, România arătând o forță ofensivă rar întâlnită. A fost 13-0 la eseuri, dar trebuie să amintim și faptul că Germania s-a prezentat la meci fără câteva nume grele, federația germană fiind în conflict cu patronul echipei RC Heidelberg, formație care nu a permis să jucătorilor să meargă la lot.
Pentru români urmează o confruntare interesantă, duminica viitoare, la Madrid, contra Spaniei. România este obligată să câştige pentru a obține automat calificarea la Mondialul din Japonia. Partida va începe la ora 13:45 și va fi transmisă în direct la Telekom Sport.
Iată cum poate obține România calificarea la Cupa Mondială din 2019:
– dacă ocupă primul loc în Cupa Europeană a Națiunilor 2016/2018;
– dacă se termină pe locul 2 în Cupa Europeană a Națiunilor 2016/2018, după Georgia (echipă calificată deja direct de la Cupa Mondială din Anglia 2015);
– dacă se clasează în spatele echipei calificate direct și se impune în barajul cu ocupanta locului 3 în Pacific Tri-Nations (Samoa).