“Un meci important pentru noi şi pentru Dinamo. Întâlnim o echipă care a făcut un rezultat pozitiv ultima dată la Chiajna, egal cu Craiova. Ne va aştepta o partidă foarte grea. Dinamo întotdeauna la meciurile cu noi a avut o atitudine în plus faţă de celelalte meciuri. Ne dorim o victorie, asta îmi propun la fiecare joc. Nemec şi Nistor sunt doi jucători importanţi pentru Dinamo, jucători buni, au demonstrat asta, dar Dinamo ca echipă este o echipă bună, la meciurile cu noi vor fi şi mulţi suporteri, vor avea o atitudine în plus faţă de meciurile cu celelalte echipe”, a spus Dică.
El a precizat că dinamoviştii au arătat bine pe faza ofensivă la ultimele meciuri şi au avut unele probleme pe faza defensivă, însă acestea se pot remedia. “Sunt o echipă mai bună decât anul trecut”, a subliniat tehnicianul.
Dică a menţionat că după victoria din meciul cu Lazio echipa sa trebuie să se concentreze pe jocul din campionat. “Trebuie să fim conştienţi că încă nu am trecut de Lazio, a fost doar o victorie, un lucru important pentru fotbalul românesc, dar doar atât. Va trebui să câştigăm jocul de mâine, pentru că vrem să câştigăm campionatul”.
Antrenorul a spus că Mihai Pintilii a suferit o lovitură puternică la partida cu Lazio Roma, dar va putea juca: “Pinti are o lovitură foarte puternică, dar la cum îl ştiu cu siguranţă va fi apt mâine, este un luptător”.
Dică a precizat că vrea un arbitraj corect la meciul cu Dinamo şi nu îl interesează cine va fi arbitrul derbiului.
El a declarat că vor fi schimbări în echipă faţă de jocul de joi, la care efortul fotbaliştilor a fost mare, şi că Denis Alibec probabil va fi apt de joc în trei săptămâni. Dică a vorbit şi despre faptul că unii jucători dinamovişti au purtat fulare cu Lazio în ziua partidei din Liga Europa: “Se gândesc mai mult să-i facă rău altcuiva decât să îşi facă bine lor.”
După meciul cu Lazio, Nicolae Dică a primit mai multe mesaje de felicitări, dintre acestea el menţionându-l pe cel de la Cosmin Olăroiu. “Am primit foarte multe mesaje, unul foarte important pentru mine a fost de la Cosmin Olăroiu. M-am bucurat enorm că mi-a trimis un mesaj după meci”.
Partida Dinamo – FCSB, din etapa a XXV-a a Ligii I, va avea loc duminică, de la ora 20.45, pe Arena Naţională.