JOCURILE OLIMPICE DE IARNĂ 2018: Ţara scandinavă este urmată în continuare de Germania, cu 13-7-5 (total 25) şi de Canada cu 9-7-8 (total 24). SUA a urcat pe locul 4, cu 8-7-6 (total 21), depăşind Olanda, care a coborât pe locul 5, cu 7-6-4 (total 17).
Clasamentul după ziua de joi, 22 februarie (coloanele indică medaliile de aur, argint, bronz, respectiv totalul):
1. Norvegia 13 12 10 35
2. Germania 13 7 5 25
3. Canada 9 7 8 24
4. SUA 8 7 6 21
5. Olanda 7 6 4 17
6. Suedia 5 5 0 10
7. Franţa 5 4 6 15
8. Austria 5 2 6 13
9. Coreea de Sud 4 4 3 11
10. Elveţia 3 6 2 11
11. Japonia 3 5 3 11
12. Italia 3 2 5 10
13. Belarus 2 1 0 3
14. China 1 6 2 9
15. Cehia 1 2 3 6
16. Slovacia 1 2 0 3
17. Marea Britanie 1 0 3 4
18. Polonia 1 0 1 2
19. Ucraina 1 0 0 1
19. Ungaria 1 0 0 1
21. Sportivi olimpici din Rusia 0 4 8 12
22. Australia 0 2 1 3
23. Slovenia 0 1 0 1
24. Finlanda 0 0 4 4
25. Spania 0 0 2 2
25. Noua Zeelandă 0 0 2 2
27. Letonia 0 0 1 1
27. Liechtenstein 0 0 1 1
27. Kazahstan 0 0 1 1
JOCURILE OLIMPICE DE IARNĂ 2018, podiumurile zilei
Joi, 22 februarie, în cea de-a 14-a zi a Jocurilor Olimpice 2018 de la PyeongChang (Coreea de Sud), au urcat pe podium următorii sportivi:
Biatlon:
Ştafeta 4×6 km (feminin):
Aur: Belarus (Nadejda Skardino, Irina Kriuko, Dinara Alimbekova, Daria Domraceva)
Argint: Suedia (Linn Persson, Mona Brorsson, Anna Magnusson, Hanna Oeberg)
Bronz: Franţa (Anais Chevalier, Marie Dorin Habert, Justine Braisaz, Anais Bescond)
Combinata nordică (masculin):
Ştafeta pe echipe (trambulină de 120 m/4×5 km):
Aur: Germania (Vinzenz Geiger, Fabian Riessle, Eric Frenzel, Johannes Rydzek)
Argint: Norvegia (Jan Schmid, Espen Andersen, Jarl Magnus Riiber, Joergen Graabak)
Bronz: Austria (Wilhelm Denifl, Lukas Klapfer, Bernhard Gruber, Mario Seidl)
Freestyle:
Halfpipe (masculin):
Aur: David Wise (SUA)
Argint: Alex Ferreira (SUA)
Bronz: Nico Porteous (Noua Zeelandă)
Hochei pe gheaţă (feminin):
Aur: SUA
Argint: Canada
Bronz: Finlanda
Short track:
500 m (masculin):
Aur: Wu Dajing (China)
Argint: Hwang Daeheon (Coreea de Sud)
Bronz: Lim Hyojun (Coreea de Sud)
Ştafeta 5.000 m (masculin):
Aur: Ungaria (Shaoang Liu, Shaolin Sandor Liu, Viktor Knoch, Csaba Burjan)
Argint: China (Wu Dajing, Han Tianyu, Ren Ziwei, Xu Hongzhi, Chen Dequan)
Bronz: Canada (Samuel Girard, Charles Hamelin, Charle Cournoyer, Pascal Dion)
1.000 m (feminin):
Aur: Suzanne Schulting (Olanda)
Argint: Kim Boutin (Canada)
Bronz: Arianna Fontana (Italia)
Schi alpin:
Slalom (masculin):
Aur: Andre Myhrer (Suedia)
Argint: Ramon Zenhaeusern (Elveţia)
Bronz: Michael Matt (Austria)
Combinată (feminin):
Aur: Michelle Gisin (Elveţia)
Argint: Mikaela Shiffrin (SUA)
Bronz: Wendy Holdener (Elveţia)
Snowboard:
Big Air (feminin):
Aur: Anna Gasser (Austria)
Argint: Jamie Anderson (SUA)
Bronz: Zoi Sadowski Synnott (Noua Zeelandă)