Mucenici moldoveneşti
Ingrediente:
– 700 g faină
– 100 g zahăr
– 50 g margarină
– 2 linguri miere de albine
– 4 linguri ulei
– 25 g drojdie
– 300 ml apă
– 1 plic zahăr vanilat
– nucă măcinată
Pentru sirop: 1 linguriţă de zahăr, 4 linguri de apă
Reteta mucenici moldovenesti. Mod de preparare
Începem prin a pregăti siropul. Fierbem zahărul, cu 2 linguri de miere şi plicul de zahar vanilat. După ce a fiert, îl luam de pe foc şi lăsăm să se răcească.
Apoi, topim margarina cu uleiul şi o lăsăm să se răcească. Dizolvăm drojdia în apa călduţă, cu o linguriţă de zahar şi lăsăm compoziţia să dospească 15 minute. Făina se pune într-un vas, se face o gaură în mişloc şi ce toarnă drojdia dospită. Apoi începem să frământam, adăugând pe rând siropul de zahar şi margarina topită.
Aluatul frământat se acoperă cu un prosop şi se lasă la creşcut. Când este gata crescut, se intinde pe masă, împarte în 14 parţi. Fiecare bucată de luată se rulează în formă de baton, apoi se împleteşte în formă de 8.
Cei 14 mucenici pe aseaza într-o tavă de copt, pe care în prealabil s-a asezat hartie de copt. Îi ungem cu siropul de zahar şi îi punem în cuptor pentru 30 de minute, la foc potrivit. După ce se răcesc puţin, îi ungem cu miere de albine şi îi trecem prin nucă.