SCM Craiova s-a calificat în finala Cupei EHF, după ce a terminat la egalitate cu Kastamonu Belediyesi, scor 18-18, în manşa retur din semifinale. În tur, oltencele câştigaseră în Turcia cu 23-22.
Vipers Kristianstad este a doua finalistă a Cupei EHF, după ce a eliminat Viborg la sfârşitul celor două manşe. După 31-34 în tur, norvegiencele au câştigat manşa retur cu 29-23.
Ultima finală a unei echipe româneşti în Cupa EHF a avut loc în 2012 şi a fost jucată de HC Zalău.
SCM Craiova – Kastamonu Belediyesi 18-18 (9-10)
Lung, Stanciu, Dumanska – portari; Rădoi, Trifunovic, Şelaru, Pricopi 2, Ţicu 6, Popescu, Nikolic 2, Ardean Elisei 2, Tudor, Stoican, Klikovac 2, Vizitiu, Florianu 4. Antrenor: Bogdan Burcea.
Rombescu, Nenezic – portari; Guler, Seric, Yilmaz, Aydin, Kotsina, Iskenderoglu 4, Elez 3, Uskova 5, Sinitsyna 1, Maric 5. Antrenor: Hakan Gunal.