Jucătoarea română de tenis Alexandra Dulgheru s-a calificat marţi în optimile de finală ale turneului WTA de la Rabat (Maroc), dotat cu premii totale de 226.750 dolari, după un meci maraton cu unguroaica Timea Babos, de care a trecut cu 2-6, 7-6 (7), 7-5.
Alexandra Dulgheru (28 de ani, 176 WTA) nu o mai întâlnise până acum pe Timea Babos (24 de ani, 41 WTA), a patra favorită a turneului de la Rabat. Românca s-a impus la capătul unui meci de două ore şi 57 de minute, după ce a salvat două mingi de meci în setul secund.
Dulgheru va juca în optimi cu Katarina Zavaţka (Ucraina, 260 WTA), care s-a impus cu 6-2, 6-3 în dauna marocancei Diae El Jardi.
Dulgheru a intrat pe tabloul principal al acestui turneu ca lucky loser, după ce a fost învinsă de franţuzoaica Fiona Ferro cu 6-1, 6-4, luni, în ultimul tur al calificărilor.
Ana Bogdan, locul 67 WTA, a fost învinsă, marţi, cu scorul de 6-4, 6-1, de germana Laura Siegemund, locul 226 WTA, dar fostă numărul 27 mondial, în primul tur al turneului de categorie WTA International de la Rabat.
Laura Siegemund s-a impus după un meci care a durat o oră şi 32 de minute.
Bogdan va primi 1.925 de dolari şi un punct WTA, pentru participarea pe tabloul de simplu al competiţiei din capitala Marocului