Raportul final al Comisiei SIPA, votat în plenul reunit al Parlamentului UPDATE

Plenul Parlamentului a adoptat miercuri raportul Comisiei de anchetă a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru a clarifica aspectele ce ţin de desfiinţarea Direcţiei Generale de Protecţie şi Anticorupţie a cărui concluzie, subliniată de preşedintele comisiei, Viorel Salan, este că ministrul Justiţiei de la acea vreme (2005 - 2006, Monica Macovei - n.r.) a încălcat legea.
Romania TV
13 iun. 2018, 09:06
Raportul final al Comisiei SIPA, votat în plenul reunit al Parlamentului UPDATE

UPDATE Deputatul PMP Robert Turcescu a calificat miercuri, în plenul reunit al Parlamentului, raportul Comisiei SIPA ca fiind „o mizerie”, argumentând că acesta nu menţionează nicăieri dacă s-a făcut sau nu poliţie politică.

„Observ un „entuziasm” deosebit la dezbaterea acestui raport, cam cum a fost şi la lucrările comisiei. Suntem foarte puţini. În fapt, Comisia SIPA, în care vă mărturisesc că am intrat nu neapărat cu entuziasm, dar cu preocupare, gândindu-mă că va fi prima comisie parlamentară de anchetă care ar putea ajunge la nişte rezultate interesante, a fost un fiasco. Un fâs! Văd că toată lumea astăzi, inclusiv în raportul întocmit în limbaj de lemn de dl preşedinte, comisia zice acolo: vai, au intrat Tăpălagă, Macovei şi alţii în arhivă. Poate că e grav într-adevăr. (…) Dar ce se ascunde în această arhivă SIPA? Oare n-ar fi trebuit înainte să ne întrebăm cum au intrat, când au intrat, de ce au intrat, care sunt balaurii din această arhivă SIPA de care se teme toată lumea? Or eu am intrat în această comisie gândindu-mă că, la final, raportul întocmit de comisie va răspunde la o întrebare fundamentală atunci când discutăm despre SIPA: a făcut sau n-a făcut poliţie politică personalul SIPA? Aceasta este întrebarea. Dacă veţi parcurge cele 50 de pagini, (…) veţi constata că nicio clipă nu se pune această problemă. Păi de unde ştim noi, în condiţiile astea, ce votăm?”, a declarat Turcescu, la dezbaterea raportului Comisiei parlamentare de anchetă a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru clarificarea aspectelor ce ţin de desfiinţarea Direcţiei Generale de Protecţie şi Anticorupţie.

El a susţinut că, la dezbaterea raportului, membrii Comisiei SIPA „l-au luat pe „nu” în braţe”.

„L-au luat pe ‘nu’ în braţe (membrii comisiei – n.r.), nici usturoi n-au mâncat, nici gura nu le mirosea. Mai mult, am asistat la o scenă realmente halucinantă – când a venit doamna Stănoiu, mămica SIPA, la audieri la comisie, mai avea puţin dl preşedinte al comisiei şi îi întindea şi covorul roşu. Cu maximă deferenţă îi adresa întrebările, era extraordinar de preocupat să n-o deranjeze pe doamna Stănoiu, pe mămica SIPA, care a lucrat încă din anii ’70 cu dl Ureche, tăticul SIPA. (…) Am pierdut timpul în această comisie. E o mizerie de raport. Iar astăzi să discutăm, să votăm o astfel de mizerie de raport e pierdere de timp. Mai bine am fi păstrat un moment de reculegere în memoria victimelor mineriadelor din 13 – 15 iunie 1990 când au murit oameni pe străzi tocmai ca în România să nu se mai facă poliţie politică”, a precizat deputatul PMP, reamintind că grupul din care face parte a votat împotriva adoptării acestui raport.

________________ 

UPDATE Potrivit raportului votat miercuri, Comisia SIPA a avut 19 şedinţe şi au fost invitate la audieri 57 de persoane, dintre care patru au răspuns solicitării prin scrisori, iar şapte nu au dat niciun răspuns.  De asemenea, au fost trimise 71 de adrese către 21 de instituţii ale statului pentru a fi puse la dispoziţia Comisiei documente.

Astfel, SRI, Ministerul Justiţiei, Ministerul Aprării şi Serviciul de Protecţie şi Pază nu au răspuns acestor solicitări.

Aceeaşi sursă arată că, din declaraţiile făcute de persoanele audiate în Comisie, a rezultat faptul că decizia de desfiinţare a Direcţiei Generale de Protecţie şi Anticorupţie (DGPA) a fost luată de către ministrul Justiţiei de la acea vreme, Monica Macovei.

De asemenea, raporul arată că Hotărârea de Guvern nr. 127/2006 privind desfiinţarea DGPA a fost “iniţiată cu siguranţă de ministrul Justiţiei”.

Tot din declaraţiile persoanelor audiate, Comisia a stabilit că „doamna Luisa Monica Macovei, în luna ianuarie 2005, însoţită de domnul Dan Nicolae Tăpălagă, s-a prezentat la sediul adinistrativ al DGPA, unde, sub pretextul efectuării unui control (…) a sigilat unul sau două fişete cu arhiva din… cel de la etajul 2 din încăpere, două fişete, cred, de arhivă, cu sigiliul  Domniei Sale. A urcat la etaj, ne-a solicitat să deschidem să vadă integritatea documentelor, am arătat-o”.

De asemenea, se arată că Macovei şi Tăpălagă nu deţineau la acea vreme certificat ORNISS, care le oferea posibilitatea de a avea acces la informaţii clasificate.

Şi foştii miniştri ai Justiţiei din acea perioadă, Cătălin Predoiu şi Mona Pivniceu, “au manifestat preocupare pentru conservarea fondului arhivistic al DGPA, însă demersurile acestora nu au avut finalitate”, mai notează Comisia în raport.

_________________

UPDATE În favoarea raportului au fost înregistrate 166 de voturi „pentru”, 54 – „împotrivă” şi patru abţineri.

„Considerăm că este imperios necesar să se analizeze Legea siguranţei naţionale a României, raportat la contextul socio-politic actual, şi, după caz, modificarea corespunzătoare a legislaţiei referitoare la protecţia informaţiilor clasificate. Apreciem că instituirea obligaţiei, în sarcina celor invitaţi de a participa la şedinţele unei Comisii parlamentare de anchetă, la care au primit invitaţie, poate fi realizată doar prin antrenarea unei forme de răspundere juridică, stabilită prin lege. Această lege ar fi de natură să transpună în sistemul juridic deciziile Curţii Constituţionale, pronunţate când aceasta a fost chemată să soluţioneze conflictele de natură constituţională, ivite între instituţiile statului”, se arată în raportul comisiei, prezentat în plenul Parlamentului de Viorel Salan.

Printre propunerile comisiei se numără revizuirea, după consultarea CSAT, a Legii 51/1991 privind securitatea naţională a României, în sensul stabilirii oportunităţii menţinerii Ministerului Justiţiei printre „organele de stat cu atribuţii în domeniul securităţii naţionale” şi revizuirea legislaţiei referitoare la protecţia informaţiilor clasificate.

_______________

Raportul privind desfiinţarea DGPA, elaborat de Comisia specială de anchetă a arhivei SIPA, va fi votat miercuri, în plenul reunit al Camerei Deputaţilor şi Senatului. În concluzii, forul de anchetă a constatat că normele de tehnică legislativă au fost încălcate la desfiinţarea DGPA.

Comisia parlamentară de anchetă privind desfiinţarea DGPA a acordat săptămâna trecută vot favorabil raportului final în urma finalizării activităţii acestui for. Concluzia raportului, prezentată de preşedintele Comisiei, Viorel Salan (PSD), a fost că desfiinţarea DGPA s-a făcut cu încălcarea normelor de tehnică legislativă.

„Hotărârea de Guvern 127/2006 s-a făcut cu nesocotirea atât a normelor de tehnică legislativă, cât şi a actelor normative circumscrise securităţii naţionale, creându-se astfel riscuri şi vulnerabilităţi la adresa securităţii naţionale”, a declarat Viorel Salan, citat de Mediafax.

El a mai spus că în fostul ministru al Justiţiei Monica Macovei „a urmărit să demonstreze ineficienţa DGPA”.

„Pe parcursul anul 2005 ministrul Justiţiei în exerciţiu a căutat să demonstreze ineficienţa DGPA prin realizarea unui control inopinat în ianuarie 2005 şi prin executarea unei emisiuni de audit de Ministerul Apărării Naţionale pe baza unui protocol de colaborare instituţională. Acest protocol s-a încheiat fără temei legal şi cu încălcare normelor de drept referitoare la efectuarea auditului public intern”, a declarat Viorel Salan.

Citeşte şi: Raportul Comisiei SIPA: Desfiinţarea DGPA s-a făcut cu nesocotirea normelor de tehnică legislativă UPDATE

DailyBusiness
Șomajul atinge un minim istoric de 3,33%, impulsionat de relansarea economică europeană
Spynews
Incredibil! Ce a postat un șofer de ridesharing pe Tiktok după ce Ruby i-a fost clientă: “Ai fi putut să…” | FOTO
Bzi.ro
Reacția lui Gigi Becali, după ce Guvernul a declarat zi de doliu național în urma morții Papei Francisc: „Nu plâng la mormânt străin!”
Fanatik.ro
Țara europeană cu cei mai mulți hoți de buzunare. Locul foarte popular în care îi fură pe turiști
Capital.ro
Decizie pentru românii cu mașini vechi. Primesc 10.000 de lei de la stat. Înscrieri din 30 aprilie, ora 10:00
Playtech.ro
Mișcarea „istorică” făcută de Prințul William la funeraliile Papei Francisc. Viitorul rege a avut o reacție senzațională, abia acum s-a aflat
DailyBusiness
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
Adevarul
Personalitățile pe care românii le-ar vrea președinte, dar nu sunt pe buletinul de vot. „Clasa politică e imaginea societății”
wowbiz.ro
Fostul iubit al Danielei Crudu a fost declarat mort! Detalii halucinante
Spynews
Bogdan Mocanu nu scapă! Cum răspunde artistul acuzațiilor conform cărora ar fi fost în vacanță cu Andra Volos: "Da, am fost în Italia..."
Spynews
Încă o aroganță marca Tzancă Uraganu! Și-a aprins trabucul cu o bancnotă de 100 de dolari. Reacția fanilor | VIDEO
Evz.ro
Nicușor Dan, număr colosal de urmăritori. Cum a dat lovitura
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
FOTO. Simona Halep, în costum de baie şi cămaşă transparentă! Cât costă geanta Marni de plajă
kanald.ro
Trei români și-au pierdut viața într-un accident rutier, în Ungaria! Aceștia urmau să ajungă la muncă, în Franța
Cancan.ro
Klaus Iohannis nu mai arată așa cum îl știai. Cum s-a schimbat fostul președinte, după ce a demisionat
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Adevărul despre Călin Georgescu. Serviciile secrete americane au confirmat
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Gimnasta a făcut avere din alte activități: „Bărbații mi-au cerut apa în care m-am spălat”
stirilekanald.ro
Ea este Andreea Cristiana, eleva de clasa a XI-a din Iași care s-a speriat de un urs și s-a înecat în Lacul Frumoasa din Harghita
Explozie uriașă la cel mai mare port din Iran! Sunt zeci de morți și peste 700 de răniți
MediaFlux
Surpriză privind voucherele de vacanță din 2025! Cum se pierd banii și când se dau înapoi. Noile reguli vizează toți angajații
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
A cumpărat Bitcoin de 1,4 miliarde de dolari şi depăşeşte de peste 50 de ori Tesla la deţinerile de criptomonede