Biroul permanent al Camerei Deputaţilor a votat ca USR să nu mai aibă voie să invite oameni în Parlament, anunţă formaţiunea

Deputatul USR Claudiu Năsui a anunţat, marţi, că în şedinţa Biroului permanent al Camerei Deputaţilor s-a votat sancţionarea formaţiunii, în sensul că nu vor mai avea voie să invite oameni în Parlament, după ce săptămâna trecută câţiva cetăţeni au protestat pe holul plenului Parlamentului. Năsui reclamă ”un mare abuz în serviciu”, fiind pentru prima dată când se aplică o sancţiune colectivă şi se îngrădeşte accesul într-un spaţiul public. De asemenea, senatorul Vlad Alexandrescu susţine că o persoană din Secretariatul General al Senatului a insistat să paticipe la o întâlnire între un senator USR şi un cetăţean.
Romania TV
26 iun. 2018, 11:38
Biroul permanent al Camerei Deputaţilor a votat ca USR să nu mai aibă voie să invite oameni în Parlament, anunţă formaţiunea

Deputatul USR Claudiu Năsui a anunţat, marţi, că în şedinţa Biroului permanent al Camerei Deputaţilor s-a votat sancţionarea formaţiunii.

„Domnul Florin Iordache a comis un mare abuz în serviciu pentru că este pentru prima dată în istoria parlamentarismului românesc când se instituie o pedeapsă colectivă. Doar grupul USR nu mai are dreptul să primească invitaţi în Parlamentul României. Este profund inacceptabil din toate punctele de vedere: legal, democratic, moral. Am insistat să ne dea baza regulamentară”, a spus Năsui, potrivit news.ro.

Acesta afirmă că „avem de-a face cu o majoritate parlamentară care acţionează în mod vădit ilegal”.

„Nu poţi să aplici o pedeapsă colectivă, să restricţionezi accesul într-un spaţiu public şi, mai ales, doar pentru invitaţii unui grup parlamentar. Este un abuz complet, o premieră pentru România. Nu credeam că vor merge abuzurile atât de departe, dar se pare că oamenii aceştia nu mai au nicio limită”, a mai spus Năsui.

La rândul său, senatorul Vlad Alexandrescu reclamă ” un abuz inacceptabil şi inadmisibil”, din partea secretarului general al Senatului, Izabela Chencian.

„Aseară s-a întâmplat un abuz inacceptabil şi inadmisibil, un abuz din parea secretarului general al senatului, doamna Izabela Chencian. Dumneaei a fost mandatată să ia măsuri pentru disciplina de pe holul Senatului şi a înţeles să facă acest lucru restricţionând accesul unui invitat al senatorului USR Ramona Dinu. Acest cetăţean a fost ţinut la poartă foarte multă vreme, până a venit autorizaţia de acces, dar atorizaţia de acces nu a venit singură. O persoană de la Secretariatul General a dorit să fie de faţă pe toată durata acestei întrevederi”, a spus Vlad Alexandrescu.

Acesta a afirmat că s-a ajuns ca într-o „colonie penitenciară”.

Reprezentanţii USR spun că „cetăţenii României sunt împiedicaţi să intre în Casa Poporului, care nu mai este a poporului, este casa unor persoane care s-au baricadat şi care vor să nu mai avem niciun contact cu cei care ne-au ales”.

Câţiva protestatari s-au aflat, miercuri, pe holul de la plenul reunit al Parlamentului în timpul discursului premierului Viorica Dăncilă şi au strigat „Justiţie, nu corupţie!”, „Cuib de hoţi şi de mafioţi”, „Dragnea nu uita, asta nu e ţara ta”, ei aşezându-se pe jos, pentru a nu fi evacuaţi de către agenţii de pază.

DailyBusiness
Peste 223.000 de români ar vrea să muncească, dar sunt blocați!
Spynews
Mihai Leu, transportat de urgență la spital. Fostul campion e în stare critică la Terapie Intensivă. A fost adus la Spitalul Fundeni cu elicopterul
Bzi.ro
Laura Cosoi, apariție neașteptată în costum de baie! Arată senzațional la 43 de ani, după 4 nașteri
Fanatik.ro
Cum să speli rufele negre ca să nu se decoloreze. Acesta e tipul de detergent pe care e bine să-l folosești
Capital.ro
NU mai retrage bani de la bancomat. Românii cu bani pe card care nu trebuie să meargă la ATM
Playtech.ro
Succesiune gratuită în România. În ce cazuri nu plătești nimic și cine poate beneficia
DailyBusiness
Șomajul atinge un minim istoric de 3,33%, impulsionat de relansarea economică europeană
Adevarul
„Acea națiune va fi zdrobită foarte curând”. Trump spune că încearcă să salveze Ucraina
wowbiz.ro
România, fără curent în următoarele zile! Vestea vine după blackout-ul din Spania și Portugalia. Lista zonelor care nu vor avea electricitate. Ce se întâmplă, de fapt?
Spynews
Andrew Barabancea, fiul Ozanei Barabancea, a suferit infarct la 24 de ani. Care e starea de sănătate a tânărului / FOTO
Spynews
Mihai Mitoșeru, primele declarații despre noua iubită! Este prima relație oficială după divorț
Evz.ro
Ce a provocat blackout-ul. Concluziile oficiale
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
FOTO. Simona Halep, în costum de baie şi cămaşă transparentă! Cât costă geanta Marni de plajă
kanald.ro
Românii din acest oraș sunt sfătuiți să evite apa de la robinet! Primarul a făcut anunțul
Cancan.ro
BREAKING | Vești proaste de la spital despre Mihai Leu. Sportivul român a fost indus în comă pentru a nu
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Tragedie fără margini. Cel mai bun actor s-a stins mult prea devreme. Nu s-a mai putut face nimic...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Gimnasta a făcut avere din alte activități: „Bărbații mi-au cerut apa în care m-am spălat”
stirilekanald.ro
Cum a arătat prima dezbatere electorală între candidați. Crin Antonescu, Nicușor Dan și Elena Lasconi, atacuri politice și replici tăioase! George Simion a părăsit sala după doar câteva minute
Pană de curent în România. Autorităzile au făcut acum anunțul: zonele afectate
MediaFlux
E risc de black-out și în România! Avertisment de ultimă oră pentru români.
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Când lecțiile vin de la repetenți: ce ne transmite JD Vance înainte de alegeri