Răzvan Raţ a făcut un anunţ referitor la cariera sa de fotbalist la Digi Sport.
„Cred că e cazul să pun punct! Îmi e foarte greu să-mi găsesc motivaţia şi cred că e mai bine aşa. Sunt într-un moment în care cred că trebuie să mă retrag”, a spus Răzvan Raţ, care în ultima parte a sezonului trecut a evoluat la ACS Poli Timişoara, echipă care a retrogradat în Liga 2.
Răzvan Raţ şi-a început cariera la Rapid, iar în 2003 s-a transferat la Şahtior Doneţk, echipă la care a jucat până în 2013, cucerind 7 titluri de campion al Ucrainei, 5 Cupe ale Ucrainei, 4 Supercupe şi Cupa UEFA. După aceea a mai jucat la West Ham United, Rayo Vallecano şi PAOK Salonic, iar ultima echipă a carierei a fost ACS Poli Timişoara. A adunat 113 selecţii la echipa naţională, pentru care a marcat două goluri.