Vineri, 20 iulie, este ultima zi de depunere a dosarului la FRF pentru înscrierea în sezonul 2018-2019 al Ligii 3. Dacă nu ar fi achitat întreaga sumă pentru marca și palmaresul istoric, clubul alb-vișiniu nu ar fi avut dreptul de a depune dosarul pentru a purta numele Rapid în această stagiune și ar fi evoluat întregul an competițional sub numele FC R București.
Lovitură DEVASTATOARE pentru echipa ARMATEI. Anunţ OFICIAL al FRF despre CSA STEAUA
În momentul în care au cumpărat palmaresul și marca Rapid, giuleștenii au plătit 10% din prețul de 406.000 de euro și aveau la dispoziție 90 de zile pentru a achita și restul de 90%. Cu toate că aveau termen până în luna septembrie, s-au grăbit să plătească întreaga sumă pentru a putea face demersurile necesare la Federația Română de Fotbal, pentru a putea juca sub numele Rapid.