Formaţia FCSB a învins, joi seară, pe Arena Naţională, cu scorul de 4-0 (1-0), echipa Rudar Velenje, în manşa secundă a turului doi preliminar al Ligii Europa, şi s-a calificat în runda următoare a competiţiei, în care va întâlni echipa lui Steliano Filip, Hajduk Split.
FCSB: Bălgrădean – Ov. Popescu, Planici, Bălașa, J. Morais – Pintilii, Nedelcu – Jakolis, Fl. Tănase, Moruțan – F. Coman
Rezerve: A. Vlad, Gnohere, Momcilovici, R. Benzar, D. Benzar, Qaka, Man
Antrenor: Nicolae Dică
Rudar Velenje: Malnar – Pusaver, Tomasevic, Vasilijevic, Kasnik, Pisek – Santek, Bolha, Muic, Solomun – Simunac
Rezerve: Pridigar, Trifkovic, Parfitt-Williams, Vodeb, Kamara, Coralic, Tucic
Antrenor: Marijan Pusnik
Arbitru: Sergei Ivanov
Asistenți: Maksim Gavrilin, Roman Usachev (toți din Rusia)
Formaţia Hajduk Split, locul trei în ediţia trecută a campionatului Croaţiei, echipă la care este legitimat Steliano Filip, s-a calificat, joi, în turul III preliminar al Ligii Europa, fază în care ar putea întâlni FCSB.
Hajduk Split, fără Filip în lot, a trecut în turul doi preliminar de echipa bulgară Slavia Sofia, scor 1-0 în prima manşă şi 3-2, în deplasare, în meciul retur. În manşa secundă, la Sofia, golurile învingătorilor au fost marcate de Stanko Jurici ’25 şi Mijo Caktas ’55 (penalti), ’87. Pentru Slavia au înscris Galin Ivanov ’45 (penalti) şi Georgi Iomov ’70.
În turul trei preliminar al Ligii Europa, la 9 şi 16 august, Hajduk Split va întâlni câştigătoarea dublei manşe FCSB – Rudar Velenje. Echipa lui Nicolae Dică s-a impus cu scorul de 2-0 în prima manşă cu Rudar. Returul se dispută în această seară, pe Arena Naţională.
FCSB – RUDAR VELENJE LIVE VIDEO ONLINE STREAMING PROTV: FCSB are un singur punct şi golaveraj negativ după primele două etape din Liga 1, dar Nicolae Dică e optimist. Deocamdată, se concentrează pe obiectivul principal al sezonului, prezenţa în grupele UEL.
„Sunt foarte mulţi bani dacă ajungi în grupe. Ştiţi foarte bine, asta îl interesează şi pe patronul nostru, ca noi să aducem bani în club. Nu ne va fi uşor să ajungem în grupe, dar este obiectivul nostru. Sperăm să reuşim să îl îndeplinim, însă va fi foarte greu, pentru că sunt adversari foarte puternici”, a declarat Dică.
Dacă trece de Rudar, FCSB va întâlni câştigătoarea dublei Hajduk Split – Slavia Sofia. În tur, croaţii s-au impus cu 1 la 0.
Nicolae Dică a declarat că 2-0, scorul din prima manşă cu NK Rudar Velenje, a fost de multe ori întors şi a precizat că jucătorii săi trebuie să fie concentraţi la returul de pe Arena Naţională pentru a obţine calificarea în turul 3 preliminar al Europa League.
„Urmează o partidă importantă pentru noi chiar dacă în tur am reuşit să câştigăm cu 2-0. Consider că ne aşteaptă o partidă grea, trebuie să ne concentrăm, să dăm totul şi să reuşim să ne calificăm. Trebuie să facem un meci foarte bun. Eu am mai trăit ca jucător un moment când am câştigat în deplasare cu 4-2, iar acasă am pierdut cu 1-2 după ce fusesem conduşi cu 0-2. Eram aproape să pierdem calificarea. Aşa că trebuie să fim concentraţi. 2-0 e un scor care de multe ori a fost întors. La fotbal se poate întâmpla orice”, a spus Dică.
Tehnicianul a explicat că va face schimbări în primul 11 faţă de meciul cu Dinamo din campionat. „Am analizat meciul cu Dinamo, e păcat că nu am reuşit să îl câştigăm pentru că am condus de 3 ori şi am fost egalaţi în minutul 89. Trebuie să trecem peste acest semieşec cu Dinamo pentru că ne aşteaptă partide foarte grele în continuare. Cu siguranţă mâine vor fi schimbări în echipă pentru că în campionat ne aşteaptă o partidă foarte grea cu Poli Iaşi. Iar săptămâna viitoare, dacă vom câştiga mâine, vom evolua iar în Europa. Nu cred că Rudar poate schimba foarte mult faţă de meciul tur, dar cred că vor încerca să joace mai ofensiv. Ei vor veni să îşi joace şansa, chiar dacă e una mică. Cu siguranţă sunt o echipă care pe tranziţia negativă are probleme, pentru că şi în tur ne-am creat multe ocazii pe contraatac. Deci nu cred că se pot schimba multe în jocul lui Rudar”, a menţionat el.
„Nu ne va fi uşor să ajungem în grupele Europa League, dar e obiectivul nostru şi sper să reuşim să-l îndeplinim. Va fi foarte greu pentru că vom avea adversari foarte puternici în turul următor, iar în play-off şi mai puternici. Ar fi un eşec şi financiar dacă nu ne-am califica în grupele Europa League, pentru că sunt foarte mulţi bani. Se ştie foarte bine că asta îl interesează pe patronul nostru, ca noi să aducem bani în club”, a adăugat antrenorul.
Întrebat ce adversar preferă în turul 3 preliminar dintre formaţia croată Hajduk Split şi echipa bulgară Slavia Sofia, Nicolae Dică a răspuns: „Nu vreau să spun pe cine mi-aş dori. În primul rând sper să trecem noi mâine seară de Rudar şi apoi vom vedea ce se va întâmpla în Bulgaria. Am văzut şi eu meciul de la Split între Haiduk şi Slavia Sofia şi a fost un joc echilibrat. Cei de la Split au suporteri foarte pătimaşi, se joacă acolo cu 30.000 de spectatori în tribună. Deci e clar mai dificil acolo decât în Bulgaria cu Slavia. Important este ca noi să fim pregătiţi să jucăm cu orice adversar”.
Deşi calificarea pare deja jucată, iar diferenţa de valoare a părut evidentă în tur, antrenorul slovenilor, Marijan Pusnik, avertizează că el şi jucătorii săi nu au venit doar în excursie la Bucureşti.
„Pentru noi nu contează dacă adversarul este mai valoros sau dacă e un club mare. Obiectivul nostru este să obţinem un rezultat bun la Bucureşti. Ştim că va fi foarte greu, dar va fi o plăcere să jucăm aici. Va fi foarte dificil să ne calificăm după ce s-a întâmplat în tur.
Suntem conştienţi de diferenţa de valoare, bugetul lor este de zece ori mai mare ca al nostru. Cunoaştem faptul că au unul dintre cei mai buni jucători tineri români. Din punctul meu de vedere, Man este un jucător de perspectivă, apoi mai este şi Teixeira, dar ei sunt doar doi, mai sunt alţi 9 la fel de valoroşi”, a declarat tehnicianul de 57 de ani.
FCSB – RUDAR VELENJE LIVE VIDEO ONLINE STREAMING PROTV: care sunt următorii adversari
La ora la care FCSB va începe meciul cu Rudar, trupa lui Dică va cunoaşte deja numele echipei pe care o va întâlni în turul 3 preliminar. Tot azi se joacă returul în confruntarea dintre Slavia Sofia şi Hajduk Split. Croaţii au câştigat greu în tur, 1-0, iar partida de azi se joacă în capitala Bulgariei de la ora 19:00. Meciurile din turul 3 se vor disputa pe 9 şi 16 august.
La ora la care FCSB va începe meciul cu Rudar, trupa lui Dică va cunoaşte deja numele echipei pe care o va întâlni în turul 3 preliminar. Tot azi se joacă returul în confruntarea dintre Slavia Sofia şi Hajduk Split. Croaţii au câştigat greu în tur, 1-0, iar partida de azi se joacă în capitala Bulgariei de la ora 19:00. Meciurile din turul 3 se vor disputa pe 9 şi 16 august.
În prima zi a săptămânii următoare va avea loc tragerea la sorţi pentru stabilirea meciurilor din play-off. FCSB e în urna capilor de serie, însă chiar şi aşa oponenta se va alege dintr-o listă care conţine şi nume extrem de tari. Exemple: Leipzig, Atalanta, Bordeaux, Burnley, Feyenoord. Sunt însă şi variante accesibile: Apollon Limassol, Sturm Graz, Rijeka, Molde, Rapid Viena. Toate aceste echipe joacă şi ele, ca şi FCSB, în turul 3, unele chiar şi în turul 2 şi există şi posibilitatea să fie eliminate înainte de play-off.