Mihaela Buzărnescu va juca pentru prima dată într-o finală de turneu Premier.
„Sunt mulţumită şi bucuroasă că sunt în finală, a treia finală a carierei mele. Chiar şi să pot juca în semifinale la mai multe turnee WTA era un rezultat foarte bun pentru mine. Trebuie să folosesc acest lucru pentru a rămâne puternică şi pozitivă pentru viitor. Sunt cel mai mândră de faptul că voi ocupa o poziţie mai bună în clasament săptămâna viitoare. Este o mare realizare, de care sunt mândră. Dacă voi ajunge în Top 20, obiectivul meu încă de când aveam 14 ani, o să fie un sentiment extraordinar”, a spus Buzărnescu, potrivit wtatennis.com.
Mihaela Buzărnescu şi Maria Sakkari nu au mai fost adversare în circuitul WTA.
La rândul ei, Maria Sakkari (locul 49 WTA) a învins-o pe americana Danielle Collins (42 WTA) în trei seturi, scor 3-6, 7-5, 6-2, şi şi-a asigurat locul în finală.
Prin calificarea în finală, Buzărnescu şi-a asigurat urcarea pe locul 21 WTA, cel mai bun al carierei sale. Dacă va câştiga finala, românca va ajunge pe locul 20.
Dacă va câştiga turneul, Mihaela Buzărnescu va obţine 136.695 de dolari şi 470 de puncte. Dacă va pierde finala, ea va primi 72.835 de dolari şi 305 puncte.