Denis Drăguş, 19 ani, l-a impresionat pe selecţioner şi, în ciuda faptului că el nici măcar n-a apucat să debuteze la naţionala de tineret, va fi chemat direct la o acţiune cu jocuri oficiale a echipei mari, anunţă GSP.
Startul acestui sezon l-a găsit pe Denis Drăguş într-o formă excelentă. Are 10 meciuri oficiale, 6 în Liga 1 şi 4 în Europa League, partide în care a marcat 5 goluri. Patru dintre aceste reuşite au venit în competiţia europeană! În plus, în ofensivă, Cosmin Contra nu are foarte multe soluţii viabile. Florin Andone e accidentat, Gicu Grozav nu şi-a găsit echipă, Alex Chipciu evoluează ca fundaş dreapta la Sparta Praga, în timp ce Alex Băluţă a jucat puţin pentru Slavia Praga.
România – Muntenegru 2018. Contra a convocat 19 strainieri pentru meciurile din Liga Naţiunilor
Mirel Rădoi, selecţionerul naţionalei de tineret, a explicat absenţa lui Denis Drăguş din lotul pe care l-a anunţat şi, implicit, a confirmat că acesta va fi la echipa mare: „Se încadrează şi pentru naţionala de tineret, dar este o dispută, să spun aşa, cu echipa mare. Niciodată nu s-a exclus ca Drăguş să facă parte din lotul nostru. Cu această întrebare, aţi găsit şi răspunsul unde se află Drăguş în acest moment”.