Could not play video.
There was a problem trying to load the video.
Error code: html5_video:4

Protest extrem la Oltchim. 15 angajaţi au intrat în greva foamei. Un muncitor a leşinat VIDEO

Situaţie din ce în ce mai gravă la Oltchim. Numărul angajaţilor care au intrat în greva foamei a ajuns la 15. După ce ministrul Liviu Pop a ajuns la combinat şi a fost huiduit de protestatari, unui muncitor i s-a făcut rău în faţa combinatului. Bărbatul a leşinat pe scările de la intrarea în pavilionul administrativ. De câteva zile, sute de angajaţi protestează în faţa combinatului, cerându-şi drepturile salariale restante, dar şi demisia liderului sindical, Mihai Diculoiu.
Romania TV
13 sept. 2012, 06:37
Protest extrem la Oltchim. 15 angajaţi au intrat în greva foamei. Un muncitor a leşinat VIDEO

Un angajat al Oltchim a fost scos pe targă, joi, din rândul protestatarilor, după ce i s-a făcut rău în timp ce încerca să intre în clădirea pavilionului administrativ al combinatului, la discuţii cu conducerea unităţii şi cu ministrul Liviu Pop. În cădere, bărbatul s-a lovit la cap. La faţa locului a ajuns un echipaj medical care i-a acordat primul ajutor şi l-a luat de acolo pe o targă.

Salariaţii sunt din nou în faţa pavilionului administrativ şi vor rămâne acolo pentru a protesta până când liderul de sindicat Mihai Diculoiu va înţelege să demisioneze. De asemenea, vrem să ni se achite banii restanţi şi să se găsească fondurile necesare repornirii instalaţiilor, pentru ca privatizarea să nu ne prindă cu combinatul închis„, a declarat, joi, liderul protestatarilor, Corneliu Cernev.

Joi, la Oltchim, a ajuns şi Liviu Pop, ministrul delegat pentru Dialog Social. Potrivit Mediafax, protestatarii l-au acuzat pe ministrul Liviu Pop că Guvernul nu şi-a ţinut promisiunile în ceea ce priveşte plata salariilor restante şi au cerut ca premierul Victor Ponta să vină să discute cu ei.

Liviu Pop a reuşit cu greu să li se adreseze protestatarilor, din cauza huiduielilor. „O să avem o întâlnire. Am spus că în şapte zile vom găsi soluţii, s-a achitat avansul pe iulie şi urmează să achităm integral salariile pentru iulie şi august. S-au respectat toate promisiunile, urmează să găsim soluţii în continuare”, a declarat Liviu Pop.

La faţa locului au fost mobilizate efective importante ale forţelor de ordine, pentru că mulţi oameni vor să intre cu forţa în Pavilionul Central, unde se ţin negocierile.

Sute de salariaţi ai Oltchim Râmnicu Vâlcea protestează de câteva zile în faţa pavilionului administrativ al combinatului, cerând demisia liderului sindical Mihai Diculoiu.

Ministrul Economiei l-a informat pe premier, în şedinţa de miercuri a Guvernului, că până în prezent 12 firme au cumpărat caietul de sarcini pentru privatizarea Oltchim, Ponta atenţionându-l să nu vorbească la microfon pentru că vrea să rămână „una şi bună”, care să salveze locurile de muncă. Câştigătorul licitaţiei pentru privatizarea combinatului Oltchim Râmnicul Vâlcea va fi anunţat pe 18 septembrie.

DailyBusiness
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
Spynews
EXCLUSIV / Robert Lele, anchetat de procurori după ce a bătut-o pe Andra Volos. Manelistul a fugit și Poliția nu l-a mai găsit acasă
Bzi.ro
Reacția lui Gigi Becali, după ce Guvernul a declarat zi de doliu național în urma morții Papei Francisc: „Nu plâng la mormânt străin!”
Fanatik.ro
Obiceiul sănătos recomandat persoanelor care au peste 50 de ani. Ce e bine să facă în fiecare zi
Capital.ro
Răsturnare de situație în cazul Elodia Ghinescu. Ce s-a întâmplat, de fapt, cu fosta avocată: Vă dau în scris
Playtech.ro
Meteorologii Accuweather au schimbat prognoza. Val de frig în România. Unde lovesc furtunile și vijeliile
DailyBusiness
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, dă asigurări că nu vom petrece Paștele pe întuneric. ”NU există risc de black-out în România, în condițiile actuale!”
Adevarul
Personalitățile pe care românii le-ar vrea președinte, dar nu sunt pe buletinul de vot. „Clasa politică e imaginea societății”
wowbiz.ro
Fostul iubit al Danielei Crudu a fost declarat mort! Detalii halucinante
Spynews
Cătălin Dobrescu, fostul soț al Oanei Radu, și-a cerut iubita în căsătorie! Cum a reacționat Alina
Spynews
Cătălin Botezatu și Nicolle Fota se pregătesc de nuntă?! Iubita designerului a dezvăluit cum își dorește să arate rochia de mireasă
Evz.ro
Viața bate filmul. Cum se desfășoară, de fapt, Conclavul de la Vatican 
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Prietena Soranei Cîrstea, divorțată de o vedetă TV! Pentru ea a părăsit-o milionarul pe Ana
kanald.ro
Elevii s-au întors la cursuri! Când începe următoarea vacanță din anul școlar 2024 - 2025
Cancan.ro
Klaus Iohannis nu mai arată așa cum îl știai. Cum s-a schimbat fostul președinte, după ce a demisionat
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Marele actor s-a stins. A fost o legendă. A făcut milioane de oameni să râdă. Drum lin!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Simona Halep, în costum de baie şi cămaşă transparentă! Cât costă geanta Marni de plajă
stirilekanald.ro
Ce s-a întâmplat cu Bogdan înainte de a fi înghițit de apele Dunării? Bărbatul care îl însoțea la pescuit face declarații cutremurătoare: „A început să țipe, să urle”
Vreme severă în România: vijelii, grindină și temperaturi scăzute în următoarele zile
MediaFlux
Donald Trump, avertisment final către Vladimir Putin privind Ucraina: „Încetează focul, stai la masa negocierilor și semnează un acord!”
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Planta care atrage iubirea în viața noastră. Floarea fericirii feminine nu ar trebui să lipsească din casele noastre