POLI IAŞI- FCSB 1-2
min. 77: POLI IAŞI- FCSB 1-2, GOOL Coman de la 11 m, după un penalty obţinut de Man
Min. 64: BARĂ FCSB! Coman trimite în bară, din lovitură liberă. Şansă importantă pentru roş-albaştri.
Min. 60: GOOOL FCSB! Dennis Man îl învinge pe Rusu cu un şut puternic din interiorul careului.
Min. 53: GOOOL POLI IAŞI! Flores îl învinge pe Bălgrădean, la primul şut pe poartă al ieşenilor.
Min. 43: OCAZIE MARE FCSB! Şutul lui Rusescu trece puţin pe lângă poartă.
Min. 40: Şansă bună pentru gazde. Lovitura de cap trimisă de Flores îi dă emoţii lui Bălgrădean.
Min. 6: Prima ocazie pentru FCSB. Şutul lui Dennis Man e scos în ultima clipă de Rusu.
Echipele de start:
Poli Iași: Rusu – Gallego, Mihalache, Frăsinescu, Bădic – Cioinac – Moussa, Luis Carlos, Flores, Panțîru – A. Cristea
Antrenor: Flavius Stoican
FCSB: Bălgrădean – M. Roman, Bălașa, Filip, Al. Stan – Nedelcu, Teixeira – Man, Fl. Tănase, Fl. Coman – Rusescu
Rezerve: A. Vlad, Moruțan, Morais, Momcilovici, I. Stoica, D. Benzar, Zlatinski
Antrenor: Nicolae Dică
Arbitru: Marius Avram (București) / Asistenți: Mircea Orbuleț (București), Mircea Grigoriu (București) / Rezervă: Robert Dumitru (Sfântu Gheorghe) / Observator: George Ionescu (București)
Vineri:
Dinamo – Gaz Metan Mediaș 1-1
Sâmbătă:
Sepsi – Astra Giurgiu 1-0
Concordia Chiajna – CFR Cluj 0-1
Duminică
Dunărea Călărași – Hermannstadt 0-1
17:30 FC Voluntari – Viitorul
20:30 Poli Iași – FCSB
Luni
20:30 FC Botoșani – CS U Craiova
Poli Iași – FCSB se joacă duminică seară, de la ora 20:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1. Pentru formația bucureșteană va fi prima deplasare în Copou, după meciul din primăvară, când moldovenii le-a suflat practic roș-albaștrilor titlul. Nicolae Dică e convins că și de această dată echipa sa va avea o misiune dificilă, mai ales că la Iași a nins ca în povești săptămâna trecută.
„Ne doream să avem un teren mai bun, unde să putem avea un joc de construcţie, de posesie. Sper ca terenul să fie cât de cât ok pentru un meci. Va fi foarte greu, pentru că va fi foarte frig. Însă trebuie să fim pregătiţi pentru orice şi să luăm cele 3 puncte” a declarat antrenorul roș-albaștrilor înaintea partidei Poli Iași – FCSB.
Dică va trebui să se descurce la Iași fără Planic și Benzar, ambii suspendați, dar și fără alte piese grele. Mihai Pintilii a revenit la antrenamente, dar s-a pregătit separat și nu va juca în acesta an.
„Avem jucătorii suspendaţi, iar Pintilii, Ovidiu Popescu şi Jakolis sunt accidentaţi. E greu, dar trebuie să facem sacrificii. Important e să dăm mereu totul şi să avem atitudine bună şi să avem dorinţă” a mai spus antrenorul FCSB-ului.
Nicolae Dică nu a rămas impasibil la ultimele declarații ale lui Flavius Stoican. „Am văzut ce a fost acolo. Înainte de meciurile cu noi sunt declaraţii d-astea, cu îi muşcăm, îi mâncăm. Trebuie să fim noi mai răi, să muşcăm noi din adversar. Am pierdut campionatul acolo, dar e un alt început, un alt joc, un alt obiectiv şi trebuie să mergem acolo să câştigăm” a declarat Nicolae Dică în cadrul unei conferințe de presă.
Filipe Teixeira a ajuns la 38 de ani, dar este unul dintre fotbaliştii cei mai constanţi de la FCSB. Suporterii, sponsorii echipei şi presa apreciază jocul portughezului, dar Becali ezită să-i prelungească prezenţa la echipă. Cel puţin asta se poate înţelege din faptul că a lăsat să treacă pauza pentru jocurile echipelor naţionale fără să facă vreo mutare. De altfel, astă-vară i-a făcut o ofertă pe numai şase luni, cu un salariu de 15.000 de euro pe lună, iar prelungirea devenea automată doar dacă echipa intra în Europa League. Numai că FCSB n-a prins grupele.
Acum 12 zile, patronul a dezvăluit la Digi Sport că sponsorul principal a solicitat în mod expres prelungirea înţelegerii cu Teixeira şi că e gata să plătească pentru asta. Totuşi au trecut zilele şi nu s-a făcut niciun demers oficial la LPF. N-ar fi exclus însă să asistăm de fapt la un plan al conducerii. Să-l amâne pe fotbalist tocmai pentru a-l face să dea totul meci de meci pentru a câştiga încă 90.000 de euro din ianuarie încolo.
Mai sunt şase partide pe care FCSB le mai joacă în 2018 şi probabil că Filipe Teixeira deja se gândeşte la ce se va întâmpla cu el dacă nu va continua la echipa roş-albastră. Cu siguranţă nu i-ar fi uşor să o ia de la capăt în altă parte. Plus că un asemenea salariu e imposibil să-l primească altundeva în România.
„Lui Teixeira îi expiră contractul în iarnă, dar îi prelungim cu un an. Am negociat cu sponsorul (n.r. City Insurance) că acum se poate ajunge la 3 milioane de euro bonus, dacă intrăm în grupele Champions League, sau două milioane în grupele Europa League.
La negociere, sponsorul a zis că vrea să prelungim cu Teixeira. Eu le-am zis să mai pună 100.000 la bonusul de Europa League, încă 100.000 la bonusul de Champions League. Pune și colo, pune și colo. Când ai o poftă, trebuie să plătești”, a declarat Gigi Becali, recent, la Digi Sport Matinal.
Florinel Coman (20 de ani) a susținut o conferință de presă în care nu s-a ferit să-l critice pe Nicolae Dică pentru că nu folosește constant o echipă de bază la FCSB.
„E un haos ce se întâmplă (n.r. că FCSB se plimbă dintr-un oraș în altul la meciurile de acasă). Părerea mea e că ar trebui să se facă un «11» și să li se dea continuitate jucătorilor. Suntem jucători tineri și nu ne pică foarte bine.
E normal să mă deranjeze când sunt scos la pauză. Echipele puternice din Europa merg pe un nucleu și de aceea au rezultate. Eu pot juca și vârf împins, pot juca oriunde. Cel mai bine mă simt în bandă”, a declarat Florinel Coman.
Nicolae Dică a răspuns problemelor lui Coman: „Am avut accidentări, am avut suspendări. E greu să avem un «11» cristalizat. Orice antrenor și-ar dori să aibă același prim «11» meci de meci. Dar intervin accidentările, suspendările, jucători care nu trec printr-o formă bună. Și eu mi-aș dori să nu fac nicio schimbare”.
Laurenţiu Reghecampf şi-a dat demisia de la Al Wahda, după ce a pierdut în campionat, scor 1-2, în faţa celor de la Al Jazira.
Supărat de lipsa investiţiilor de la echipă, Reghecampf a decis să pună punct aventurii de la Al Wahda. Tehnicianul a preferat să nu se facă astfel de râs, în condiţiile în care conducerea l-a anunţat că nu poate să facă nicio achiziţie în această iarnă.
În aceste condiţii, cu Reghecampf rămas liber de contract, creşte presiunea pe Nicolae Dică la FCSB.
Este cunoscută relaţia excelentă pe care Laurenţiu Reghecampf o are cu Gigi Becali şi n-ar fi exclus ca patronul FCSB-ului să-l demită pe Dică în cazul în care roş-albaştrii nu vor câştiga partida cu Poli Iaşi.