Franţa şi Rusia au mers cap la cap până la 7-7, moment în care gazdele au pus treptat stăpânire pe joc, ajutate de forma extraordinară arătată de jucătoare precum Nze Mijo sau Lacrabere. Franța a intrat la pauză cu un avantaj la limită, 13-12, dar s-a dezlănțuit în al doilea act al finalei, dominat cu autoritate. Franțuzoaicele s-au distanțat la trei goluri și au gestionat avantajul până în final, impunându-se cu 24-21.
Finala a fost marcată de o controversă de proporţii. În minutul 36, coordonatorul de joc al echipei gazdă, Allison Pineau a fost descalificată de arbitrii întâlnirii, după o execuţie controversată a unei aruncări de la 7 m. Brigada daneză i-a arătat cartonaşul roşu jucătoarei pentru că ar fi trimis mingea spre faţa portăriţei Anna Sedoikina.
Franţa 24: Lacrabere 6, Nze Minko 4, Ayglon Saurina 2, Pineau 2, Zaadi 2, Houette 2, Kanor 2, Edwige 2, Niombla 1, Coatanea 1.
Rusia 21: Viahireva 7, Dmitrieva 5, Sen 3, Kuzneţova 2, Samohina 1, Makeeva 1, Managarova 1, Petrova 1.