15 decese din cauza gripei în România. Ultima victimă este din Bucureşti UPDATE

Un bărbat în vârstă de 67 de ani care era internat la Spitalul de Boli Infecţioase din Iaşi a decedat în cursul acestei zile din cauza gripei. O femeie de 81 de ani din municipiul Arad a murit, în noaptea de joi spre vineri, în spital, în urma complicaţiilor provocate de gripă, medicii afirmând că pacienta nu era vaccinată şi s-a tratat iniţial la domiciliu. De asemenea, INSP a anunţat alte două noi decese din cauza gripei: un barbat in varsta de 69 ani, din jud.Timis, şi un barbat in varsta de 71 ani, din Bucuresti. 
Romania TV
18 ian. 2019, 08:54
15 decese din cauza gripei în România. Ultima victimă este din Bucureşti UPDATE

UPDATE: Un bărbat internat la Spitalul de Boli Infecţioase din Iaşi a decedat în cursul acestei zile din cauza gripei.

Carmen Dorobăţ, managerul Spitalului de Boli Infecţioase Sf Parascheva, a declarat că bărbatul este din judeţul Iaşi.

„Era internat de două zile. Avea mai multe afecţiuni. Din cauza gripei, organismul a cedat. Pacientul nu era vaccinat gripal”, a declarat Carmen Dorobăţ.

Potrivit sursei citate, la unitatea medicală se prezintă zilnic în medie zece persoane care acuză stări de rău cauzate de viruşii gripali. În cazul a cinci dintre persoanele internate s-a confirmat infectarea cu virusul gripal.

ȘTIREA INIȚIALĂ:

Femeia decedată de gripă în judeţul Arad a fost confirmata cu virus gripal tip A, subtip (H1)pdm09, avand conditii medicale preexistente, dar nu fusese vaccinata antigripal.

„Pacienta nu era vaccinată şi nu s-a prezentat la medic după primele simptome, alegând să se trateze la domiciliu”, a precizat purtătorul de cuvânt al Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Arad, Daniela Cârnaţu.

Tot joi au decedat şi doi bărbaţi, ambii diagnosticaţi cu gripă. Este vorba despre un bărbat în varsta de 69 ani, din jud. Timis, confirmat cu virus gripal tip A, subtip (H1)pdm09, avand conditii medicale preexistente, dar nevaccinat antigripal, şi un bărbat in varsta de 71 ani, din Bucuresti, confirmat cu virus gripal tip A, subtip (H1)pdm09, avand conditii medicale preexistente, dar nevaccinat antigripal.

Ministerul Sănătăţii (MS) a anunţat, joi, că, dată fiind creşterea numărului de infecţii respiratorii acute, specialiştii au anunţat debutul sezonului gripal. Săptămâna trecută s-au înregistrat 1.155 de cazuri de gripă clinică.

MS precizează că a achiziţionat 1.300.000 de doze de vaccin antigripal, până în prezent fiind imunizate prin cabinetele medicilor de familie peste 1.244.000 de persoane din categoriile de risc.

Restul de peste 55.000 de vaccinuri se află în cabinetele medicilor de familie sau în stocul DSP.

Citeşte şi Mai multe spitale din Bucureşti limitează vizitele aparţinătorilor, din cauza înmulţirii cazurilor de gripă

DailyBusiness
Ce pensie vei avea după 40 de ani de muncă? Cum se calculează și ce influențează suma finală
Spynews
Adrian Minune a recunoscut că a înșelat-o pe Cati Simionescu! Cum a reacționat soția manelistului, după ce a aflat totul: ”Am 200 de gagici, nu una”
Bzi.ro
Loredana Groza s-a sărutat cu un cal! Ipostază șocantă a devenit virală! – FOTO
Fanatik.ro
Animalul „groaznic”, dispărut acum peste 10.000 de ani, care a reapărut în aceste zile. La prima vedere pare drăgălaș, dar este foarte periculos. Mulți îl știu din celebrul serial Game of Thrones
Capital.ro
Lovitură pentru Călin Georgescu. Nu mai are scăpare. Verdictul venit azi, 8 aprilie (SURSE)
Playtech.ro
Ajutor dublu de Paște 2025 pentru unii pensionari: bani pentru miel și cozonac, pe lângă cei 400 de lei de la Guvern
DailyBusiness
Ficatul gras, pericolul tăcut. Cum să îți cureți ficatul și să îți redobândești sănătatea cu ceaiuri
Adevarul
Cele trei combinații periculoase de vitamine. Medic: Trebuie luate separat
wowbiz.ro
Pericol la Cernobîl: România, în zona de risc?! Sarcofagul care izolează materialul radioactiv, grav avariat în urma unui atac cu dronă
Spynews
Două zodii vor fi cerute în căsătorie până la finalul aprilie! Nativii vor avea parte de surprize uimitoare
Spynews
Tzancă Uraganu recunoaște idila cu Laura Vass, după ce paparazzii Spynews.ro i-au surprins împreună: „Mai pici în ispită”. Cum a reacționat Alina Marymar
Evz.ro
Veste proastă pentru acești părinți. Vor avea o mare obligație
Ego.ro
Mihaela Tatu, de nerecunoscut! Cum arăta vedeta la 37 de ani... FOTO
Prosport.ro
FOTO. Cum arată arbitra la care s-au dat fotbaliștii pe teren: „Unii mi-au scris pe Instagram”
Cancan.ro
Cum a dat soarele, au ieșit la ÎNCĂLZIT! Vedetele au încins atmosfera în parcul Herăstrău - Nu le-a fost rusine deloc
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Elena Udrea e terminată. Adrian Alexandrov n-a mai rezistat. A anunțat în direct la TV
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. O femeie e motivul pentru care fiii lui David Beckham nu-şi mai vorbesc
stirilekanald.ro
„Alt copil, viața merge înainte” Igor Cuciuc a dat vestea mult așteptată, după moartea Andreei: „Un nou Început”. Artistul și soția sa sunt de nedespărțit acum
A murit Bogdan Teodorescu
MediaFlux
Dispar anumite pensii. Vârsta de pensionare va crește treptat
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Anunț important pentru seniori. Casa de Pensii schimbă ziua când bagă banii pe card