Fostul lider WTA a început foarte bine meciul. S-a desprins rapid în primul set, pe care l-a câștigat, 6-3, având nevoie de 3 mingi de set.
Al doilea set n-a fost prea bun pentru Simona, Svitolina fiind cea care a reușit rapid break-ul. Ca și Halep, a dus repede scorul la 3-1, iar apoi și-a adjudecat setul, 6-3.
În decisiv, începutul de set al Simonei a fost de oribil. Românca a atacat în continuu, greșelile neforțate au oferit șansa Svitolinei să se desprinde la 4-1.
Halep n-a renunțat însă. A avut o revenire incredibilă, reușind 5 game-uri consecutive. Svitolina a ratat 3 mingi de 5-1, iar din acel moment s-a prăbușit și nu a mai putut face nimic. Simona merge în finală, unde va juca împotriva lui Elise Mertens sau Angelique Kerber.
Scorul înfruntărilor directe rămâne în favoarea Elinei Svitolina, 4-3. Ucraineanca avea până azi 3 victorii consecutive cu Simona Halep.
DIGI SPORT LIVE VIDEO SIMONA HALEP-ELINA SVITOLINA ONLINE STREAMING: 6-3, 3-6, set în oglindă, cu Svitolina în avantaj însă
DIGI SPORT LIVE VIDEO SIMONA HALEP-ELINA SVITOLINA ONLINE STREAMING: 6-3, 3-4
Meciul dintre Simona Halep(numărul 3 WTA) și Elina Svitolina (numărul 7 WTA) are dublă miză pentru româncă. Pe lângă șansa de a fi cu un pas mai aproape de premiul cel mare pus în joc de organizatorii de la Doha, fostul lider mondial poate recupera în duelurile directe cu ucraineanca.
Simona Halep are palmares negativ cu Elina Svitolina. Ucraineanca conduce cu 4-2 în duelurile cu jucătoarea noastră.
În cealaltă semifinală, transmisă în direct la Digi Sport 2, de la ora 17:30 se vor duela Angelique Kerber și Elise Mertens.
Cea mai bună performanță a Simonei Halep la Doha a venit în 2014, atunci când românca a câștigat trefeul, cel mai important al ei la momentul respectiv. Campioana noastră a trecut în finală de Angelique Kerber, cu un convingător 6-2, 6-3.
Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului WTA de la Doha, dotat cu premii totale de 916.131 dolari, după ce a învins-o pe germanca Julia Goerges, cu 7-6 (1), 7-6 (6). Românca s-a impus după două ore de joc.
Astfel, Simona Halep, campioană în 2014 şi semifinalistă anul trecut, şi-a asigurat un cec de 45.320 de dolari şi 185 de puncte WTA.
2013, Sofia: 6-1, 6-1 pentru Simona Halep
2017, Roma: 4-6, 7-5, 6-1 pentru Elina Svitolina
2017, Roland Garros: 3-6, 7-6 (6), 6-0 pentru Simona Halep
2017, Rogers Cup: 6-1, 6-1 pentru Elina Svitolina
2017, Turneul Campioanelor: 6-3, 6-4 pentru Elina Svitolina
2018, Roma: 6-0, 6-4 pentru Elina Svitolina
DIGI SPORT LIVE VIDEO SIMONA HALEP-ELINA SVITOLINA ONLINE STREAMING. Acesta e primul turneu la care Simona colaborează cu noul ei antrenor, belgianul Thierry van Cleemput, care n-a fost deloc mulțumit de evoluția elevei sale.
„Jocul Simonei Halep a fost urmărit cu atenție de noul antrenor, Thierry van Cleemput. Acesta nu a fost încântat de ce a văzut. Mai mereu a gesticulat și a dat nemulțumit din cap”, scriu polonezii de la Przeglad Sportowy.
De partea cealaltă, Simona Halep e foarte mulțumită de colaborarea cu noul ei antrenor: „A fost o întalnire foarte OK cu Van Cleemput, am vorbit despre meci, m-a întrebat cum mi s-a părut, o discuție plăcută. Nu aș mai vrea să comparăm aceste două persoane (n.r. Darren Cahill cu Van Cleemput), pentru că sunt diferite.
Am avut o perioadă extraordinară cu Darren, cea mai bună perioadă din cariera mea. Cu noul antrenor am avut abia 5-7 zile și vreau să mai fac antrenamente, iar când o să îmi fac o părere, o să vă spun”.
SIMONA HALEP – JULIA GOERGES 7-6, 7-6 victorie muncită pentru calificarea în semifinale la Doha
SIMONA HALEP – JULIA GOERGES 7-6, 6-5, Simona revine la conducere, se află la un game de câştigarea meciului
SIMONA HALEP – JULIA GOERGES 7-6, 4-5, Simona aleargă după egalare
SIMONA HALEP – JULIA GOERGES 7-6, 2-3, MECI greu pentru Simona
SIMONA HALEP – JULIA GOERGES 7-6, 1-2, meci echilibrat la Doha
SIMONA HALEP – JULIA GOERGES 7-6, Simona se impune greu în primul set, deşi a avut 5-1
SIMONA HALEP – JULIA GOERGES 6-6, setul se decide la tie-break
SIMONA HALEP – JULIA GOERGES 5-4, Simona la serviciu
SIMONA HALEP – JULIA GOERGES 5-3, Simona este aproape de câştigarea primului set
UPDATE 18:00: Simona Halep, principala favorită la Doha, va juca pentru un loc în semifinale la turneul din Qatar împotriva Juliei Goerges. Al patrulea duel dintre cele două jucătoare va fi ÎN DIRECT pe Digi Sport 1, în jurul orei 18:30
UPDATE 17:23 Angelique Kerber a câştigat cu 6-2 setul secund, iar a doua semifinalistă de la Doha va fi decisă după actul decisiv.
UPDATE: Simona Halep şi-a aflat posibila adversară din semifinalele turneului de la Doha, transmis în direct de Digi Sport. În cazul în care trece de Julia Goerges, sportiva din Constanţa va avea o misiune foarte complicată, urmând a o întâlni pe Elina Svitolina.
Numărul 7 mondial a trecut în sferturile de finală de surpriza competiţiei, cehoaica Karolina Muchova, scor 6-4, 6-2.
Meciul Simonei Halep va fi al treilea al zilei, pe terenul central. Partida va începe după duleurile Elina Svitolina – Karolina Muchova și Barbora Strycova – Angelique Kerber. Astfel, meciul va începe în jurul orei 17:30.
Simona Halep și Julia Goerge s-au duela până acum de trei ori, iar Simona a câștigat două partide. Câștigătoarea acestui meci va juca în semifinale cu învingătoarea partidei dintre Elina Svitolina și Karolina Muchova.
De fiecare dată, Simona a câştigat clar, în două seturi. În 2014, la Madrid, a fost 6-2, 6-0. Peste 2 ani, la Miami, s-a terminat 6-4, 6-1.
Singura victorie a jucătoarei din Germania a fost obţinută când românca era încă o adolescentă. în 2009, în calificările turneului indoor de la Paris. A fost 6-4, 2-6, 6-3 pentru Goerges.
Julia Goerges a ajuns în sferturi după ce a învins-o în trei seturi, scor 6-1, 6-7, 6-4, pe americanca Alison Riske.
Ultimul meci dintre Halep şi Goerges a avut loc acum aproape 3 ani. Tocmai din acest motiv, fostul lider mondial recunoaşte că nu ştie la ce să se aştepte în duelul de azi.
„Nu am mai jucat de mult timp cu ea și nu știu exact la ce să mă aștept, dar știu că are serviciu foarte bun și forehand bun. Însă am șansa mea și o să dau totul”, a declarat Halep pentru Digi Sport.
Simona Halep este sigură că va urca pe locul 2 în clasamentul WTA, după ce a învins-o pe Lesia Tsurenko. Românca de 27 de ani o va depăşi pe Petra Kvitova, care a pierdut 800 de puncte după ce anul trecut se impunea la Doha.
Cealaltă condiție ca Simona Halep să urce pe treapta secundă era ca o altă jucătoare din Cehia, Karolina Pliskova, să nu se impună la Doha. Aceasta a luat decizia de a se retrage din turneu, din cauza oboselii.
„Nu contează acum clasamentul. Eu joc pentru a câștiga fiecare meci. Dacă voi fi în formă bună, voi lupta pentru a reveni pe locul 1 WTA”, a spus Halep, la finalul meciului cu Tsurenko.