Campioana României la handbal feminin, CSM Bucureşti, a fost învinsă sâmbătă, pe teren propriu, de Gyor ETO, deţinătoarea Ligii Campionilor, cu scorul de 27-25 (14-10), şi în partida retur din grupa a II-a. Cristina Neagu, aflată în recuperare, dar şi în negocieri cu CSM pentru extinderea contractului, s-a aflat în tribună.
Marcatoarele CSM Bucureşti au fost Radicevic 6 goluri, Constantinescu 4, Lekic 4, Curea 3, Lazovic 3, Bazaliu 1, Omoregie 1, Manea 1, Hagman 1, Cvijic 1, iar de la Gyor s-au remarcat Groot 8, Oftedal 4, Kristiansen 4. Crina Pintea, pivotul naţionalei României, a marcat 2 goluri pentru echipa ungară.
La meci au asistat circa 4.000 de spectatori, din care peste 150 au fost susţinători ai echipei oaspete.
În urma rezultatului, Gyor are 15 puncte, fiind liderul grupei, urmată de CSM, cu 10. Ambele echipe au obţinut anterior calificarea în faza sferturilor de finală ale competiţiei.
Celelalte partide ale etapei se joacă tot sâmbătă, între Vipers (8 puncte) – Krim (3) şi FTC Budapesta (7) – Thuringer (1).
În primele trei meciuri ale grupei, CSM a obţinut următoarele rezultate: 27-36 cu Gyor, 32-26 cu Krim şi 38-30 cu Thuringer.
Programul în continuare al campioanei României este: Krim – CSM (2 martie), CSM – Thuringer HC (8 martie).
Campioana României a reluat campania din Liga Campionilor fără două jucătoare de bază: Cristina Neagu şi Amanda Kurtovic, indisponibile în acest sezon după operaţii de ruptură de ligament la genunchi. Ambele au asistat la meciul de sâmbătă şi, în timp ce Kurtovic a anunţat că va evolua la Gyor din viitorul sezon, Neagu se află în negocieri cu CSM Bucureşti pentru extinderea contractului, scandent în 30 iunie 2019.
CSM Bucureşti s-a calificat în grupa principală II, după următoarele rezultate în grupa preliminară D: 36-31 şi 34-28 cu FTC Budapesta, 28-30 şi 32-24 cu SG BBM Bietigheim, 29-27 şi 26-31 cu Vipers.
În grupele principale se luptă pentru calificarea în sferturile de finală ale competiţiei, în care vor ajunge primele patru clasate, iar ulterior vor evolua pentru calificarea la Turneul Final Four.
Meciurile din grupele principale au loc între 25 ianuarie – 10 martie 2019, cele eliminatorii din sferturi în 5-7 aprilie (turul) şi 12-14 aprilie 2019 (returul), iar Turneul Final Four va avea loc, din nou, la Budapesta, în 11-12 mai 2019.
În ultimele două sezoane, CSM Bucureşti a obţinut medalia de bronz a competiţiei, după ce în 2016 cucerea trofeul, şi se află la a patra participare consecutivă în Liga Campionilor.
Actuala deţinătoare a Ligii Campionilor este Gyor ETO.
CSM BUCUREŞTI – GYOR LIVE VIDEO ONLINE STREAMING Digi Sport 1. CSM București-Gyor se joacă astăzi, de la ora 15:00, şi va fi în direct la Digi Sport 1 şi pe siteul digisport.ro pentru abonaţii RCS-RDS, iar campioana României are ceva probleme de lot înaintea meciului. Pe lângă Cristina Neagu, aflată în recupereare după operaţia la ligamentele încrucişate, alte două jucătoare riscă să nu joace: Andrea Lekic şi Sabina Jacobsen.
CSM BUCUREŞTI – GYOR LIVE VIDEO ONLINE STREAMING Digi Sport 1.
CSM BUCUREŞTI – GYOR 25-27, finaL DE MECI!
CSM BUCUREŞTI – GYOR 20-22, momente grele pentru bucureştence
CSM BUCUREŞTI – GYOR 17-17, revenire spectaculoasă a campioanei României
CSM BUCUREŞTI – GYOR 10-14 la pauză
CSM BUCUREŞTI – GYOR 10-8 în minutul 20!
„Nu poate fi vorba despre o răzbunare. Răzbunare va fi dacă ne calificăm acolo, la Budapesta, aceea va fi cea mai bună răzbunare”, a declarat antrenorul echipei CSM Bucureşti, Dragan Djukic.
Clasament Grupa 2:
Gyor-CSM Bucureşti 36-27 a fost unul de coşmar pentru fosta campioană a Europei la nivei de club. Iar cea mai bună jucătoare de pe teren a fost chiar românca Crina Pintea. Care, culmea, e posibil să vină la CSM din vară. La Budapesta, doar în prima repriză s-au încasat 22 de goluri! Enorm pentru o echipă care are ca obiectiv câştigarea trofeului. „Cel mai mult contează apărarea pentru un portar. Un portar este zero fără apărare”, a comentat Paul Ungureanu, portăriţa CSM-ului.
CSM-Gyor, al doilea meci pentru Crina Pintea împotriva echipei pentru care ar putea juca din vară
Crina Pintea, 28 de ani, a fost desemnată jucătoarea lunii ianuarie în Champions League. Românca a fost votată de un juriu format din mai mulţi jurnalişti şi le-a devansat pe Ana Gros (Brest), Andrea Kobetic (Siofok), Nerea Pena (Ferencvaros) şi Milena Raicevic (Buducnost). Performanţa de referinţă a Crinei a fost cea reuşită în victoria lui Gyor cu CSM Bucureşti (36-27). Românca a marcat 9 goluri din tot atâtea aruncări, confirmând forma incredibilă arătată la Campionatul European de anul trecut, când a fost aleasă în echipa ideală.
CSM BUCUREŞTI – GYOR LIVE VIDEO ONLINE STREAMING Digi Sport 1. Pivotul echipei României a ajuns la Gyor în această iarnă, de la Issy Paris, stârnind un val de critici în România la adresa oficialilor, care nu s-au gândit să o transfere. Acum însă s-a aflat că Pintea ar fi semnat deja cu CSM Bucureşti, unde ar ajunge din vară.
„Sincer, după meciul pe care l-am avut deja am primit foarte multe mesaje de susţinere, aşa, în ghilimele, şi sincer vreau să mă bucur de handbal. Chiar nu mă interesează, vrea să mă bucur de handbal şi sunt foarte fericită că fac parte din echipa asta. În momentul în care voi intra pe teren sper să aduc un plus echipei, iar dacă reuşesc să înscriu e un plus pentru mine. Eu mi-am decis viitorul, doar că nu vreau să vorbesc despre asta”, a declarat Crina Pintea.
Pivotul lui Gyor, Crina Pintea (28 de ani), îl acuză de agresiuni fizice pe Gheorghe Tadici (66), care i-a fost antrenor și la HC Zalău și la naționala României. În replică, fostul selecționer o jignește pe jucătoare: „Minte puțină! Eu am făcut-o handbalistă, nu ea pe mine antrenor!”.