Echipa a fost acuzată că, deşi avea titulatura unei echipe naţionale, a jucat în Canada sub stema Transilvaniei. Ulterior, reprezentanţii federaţiei române s-au dezis total de copii şi au declarat că nu s-au implicat în niciun fel în alcătuirea şi deplasarea echipei în Canada, iar aceasta nu reprezintă echipa naţională.
„Sunt o selecţionată din Braşov şi din Academia de la Miercurea Ciuc”, a declarat Alexandru Hălăluca, preşedintele Federaţiei Române de Hochei pe Gheaţă.
Declaraţiile oficialilor FRH sunt însă eronate. Copii premiaţi în Canada au fost selecţionaţi de antrenorii Laszlo Kovacs şi Rajmond Fulop de la Corona Braşov, Olimpia Ploieşti, Steaua Bucureşti, Triumf Bucureşti şi de la câteva echipe harghitene afiliate Academiei Secuieşti.
„Atâta vreme cât domnul preşedinte spune că nu e echipa naţională şi nu şi-o asumă, înseamnă că e o echipă privată, care are o stemă regională, parte din stema României şi am mers ca o echipă privată. Mergând înapoi în istoria acestui proiect, el a fost demarat împreună cu FRHG, care din start a spus, fără niciun reproş, că nu are resurse financiare pentru proiect. Am spus că de partea financiară se ocupă cineva, FRHG să vină cu sprijin logistic pentru a scoate sportul ăsta care e destul de oropsit să îl scoatem la lumină.
A fost prima participare a unei echipe din România la turneul ăsta. La vremea respectivă echipa a fost denumită Team România. Sigur nu e echipa naţională, echipa naţională apare ca România, cu acordul scris al federaţiei.
După, federaţia a spus că se retrage din cauză că antrenorul nu şi-a mai asumat lotul. Pentru că, la o acţiune a lotului reprezentativ, au fost tăiaţi de pe listă şapte copii, de către FRHG, copii pe care antrenorul i-a selecţionat. Motive nu le-aş discuta acum”, a declarat Rajmond Fulop pentru Telekom Sport.