UPDATE: Lider în Liga I, CFR Cluj s-a calificat şi în semifinalele Cupei României. Sepsi i-a pus însă mari probleme campioanei. Şutul bun al lui Ştefan a fost blocat de Fernandez. Prima ocazie a clujenilor a venit în finalul primei reprize. Ioniţă a tras peste poartă.
Calificarea clujenilor a fost adusă de un jucător care nu mai marcase din octombrie 2017. Costache a reuşit primul său gol în tricoul liderului, după o gafă imensă a lui Rudol. Echipa din Sfântu Gheorghe a forţat egalarea, dar Fernandez s-a aflat în zi de graţie. A respins mingea trimisă senzaţional de Hadnagy, iar Sepsi – CFR s-a încheiat 0 la 1.
SEPSI – CFR CLUJ LIVE VIDEO ONLINE STREAMING. Sepsi Sf. Gheorghe, considerată echipa momentului după calificarea în play-off-ul Ligii 1, va da piept, pe teren propriu, cu CFR Cluj, campioana en-titre. Miza este foarte mare, pentru că echipa câștigătoare se va califica în semifinalele Cupei României, acolo unde a ajuns deja Viitorul, după 3-2 la Pitești, cu Hermannstadt.
Statistica nu este însă de partea elevilor lui Eugen Neagoe, care au eșecuri pe linie în fața celor de la CFR, în cele trei meciuri de până acum din Liga 1. „CFR este o echipă foarte valoroasă, este echipa campioană și echipa de pe primul loc. Ne vom bate însă pentru șansa noastră, pentru că avem o șansă și în Cupă”, a spus Neagoe.
Misiunea celor de la Sepsi nu este deloc ușoară, pentru că gruparea din Gruia are ambiția de a-și mai adăuga o Cupă în palmares, după cele câștigate în perioada 2008-20016.
„Trebuie să câltigăm li Cupa, este un obiectiv foarte important”, a spus George Țucudean, autorul golului victoriei în campionat, în meciul de la Iași.
”Cupa este un obiectiv important. Toate sunt importante. Este adevărat că pe primul loc este campionatul, dar nu ne dăm la o parte nici de la această competiţie” a declarat Alin Minteaun, antrenorul formaţiei campioanei, conform Telekom Sport.
”Este o echipă valoroasă, o echipă bună, o echipă agresivă, o echipă care acasă joacă total diferit faţă de ce joacă în deplasare. Au şi un public care îi împinge de la spate şi, părerea mea, că ne aşteaptă un meci foarte, foarte greu. Părerea mea că mult mai greu decât ce a fost în campionat, cu Iaşi. (De ce?) Pentru că au jucători mai cu calitate faţă de cei de la Iaşi. Nu vreau să deranjez niciun jucător de la Iaşi, dar cei de la Sepsi au reuşit să aducă jucători mult mai valoroşi. Acum şi ei sunt liniştiţi, sunt în playoff. Dar şi liniştea asta poate să fie cu două tăişuri. Acum vom vedea…E adevărat, îi întâlnim de două ori în decurs de cinci zile şi probabil va fi ciudat. Dar sperăm să ne descurcăm în primul rând miercuri seară, iar duminică vom vedea” a mai spus tehnicianul CFR-ului în conferinţa de presă dinaintea meciului cu Sepsi OSK.
Marți, 26 februarie, la Pitești, a fost programat primul sfert de finală al actualei ediții a Cupei României. FC Viitorul s-a impus în fața lui Hermannstadt, scor 3-2, și a obținut calificarea mai departe.
Campioana României din 2017 a condus cu 2-0 la pauză prin golurile marcate de Vlad Achim (6), din penalty, și Rivaldinho (41). La reluare, sibienii au reușit să revină și să egaleze după ce Achim și-a marcat în propria poartă (65), iar Tsoumou (71) a punctat și el. În final, duelul a fost decis de brazilianul Eric (78), care a marcat la primul său meci de la revenirea în România. Rezultatul urmează să fie omologat.
Miercuri și joi, 27-28 februarie, vor avea loc celelalte trei jocuri din „sferturi”. Programul este următorul:
Miercuri, 27 februarie
Dunărea Călărași – Astra Giurgiu, 1-2
Sepsi OSK Sf. Gheorghe – CFR Cluj, 0-1
Joi, 28 februarie
AFK Csikszereda – U Craiova 1948 CS, ora 20:00, în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Plus
Semifinalele Cupei României, ediția 2018-2019, vor avea loc pe 2-4 aprilie (tur), respectiv 23-25 aprilie (retur), în timp ce finala este programată în data de 2 iunie.